Składniki
z jednej połówki piersi wychodzą dwie roladki
3 spore połówki piersi fileta z kurczaka
około 150 g mrożonego szpinaku
około 6 plastrów sera żółtego
4-5 pieczarek
1 nieduża cebula
2 ząbki czosnku
świeże i suszone zioła (tymianek, zioła prowansalskie)
3 łyżki bułki tartej, z czego jedną dodaję do farszu
kilka łyżek oleju do smażenia lub 2 łyżki klarowanego masła
Marynata do kurczaka
4-5 łyżek jogurtu naturalnego
2 łyżeczki musztardy
1 łyżeczka miodu lub cukru
2-3 szczypty soli
pieprz czarny lub Cayenne
płaska łyżeczka ziół prowansalskich
Przygotowanie roladek z kurczaka
1. Umyte osuszone połówki z piersi kroję wzdłuż włókien na pół, mniej więcej zachowując zbliżoną grubość i delikatnie rozbijam, żeby nie poprzecinać mięsa. Najlepiej zrobić to w torebce foliowej przeznaczonej do celów spożywczych
-wybieramy odpowiednią wielkość torebki, żeby swobodnie rozbić każdy płat mięsa. Dzięki temu mięso nie przykleja się do deski i nie osłabia jego kruchej struktury. Takie pomysły wpadają do głowy, kiedy nie ma pod ręką folii spożywczej z rolki. Podpowiem, że dobrze posłużyć się rękawem do pieczenia, jeśli nie macie torebek.
2. Dokładnie mieszam składniki marynaty. Pokrywam marynatą mięso z obu stron i odstawiam przynajmniej na pół godziny, dzięki temu filet jest bardzo soczysty.
3. Do delikatnie zeszklonej na niewielkiej ilości tłuszczu pokrojonej wcześniej w kostkę cebuli, dodaję posiekany czosnek z listkami tymianku i szczyptą ziół prowansalskich oraz odrobiną ostrej papryki. Mieszam i dosłownie po kilku sekundach (czosnek smażę bardzo krótko - nie może się przypalić), dodaje pokrojone w drobniejszą kostkę pieczarki a zaraz po nich szpinak. Duszę około 2 minut (najlepiej to robić na dużej patelni - szybciej odparujemy nadmiar wody z rozmrożonego szpinaku). Farsz przyprawiam solą i pieprzem. Dodaję jedną łyżkę z brzuszkiem bułki tartej. Mieszam i zestawiam z ognia. Studzę.
4. Na płat mięsa układam plaster sera i porcję farszu, zostawiając wolne miejsca o szerokości około 3 cm, na bokach i końcówce przeciwległej do początku zawijania. (zdjęcie poniżej). Właściwie zawijam identycznie, jak gołąbki, zakładając boki mięsa do środka i roluję. Obtaczam ostrożnie w bułce tartej bez użycia jajka (mięso jest wilgotne od marynaty). Można sobie pomóc spinając roladki wykałaczkami.
5. Roladki obsmażam krótko, po minucie z każdej strony na rumiano i dopiekam w piekarniku w naczyniu ceramicznym przez około 15 minut w temperaturze 180 stopni, grzałka góra-dół.
Życzę smacznego!
Pozdrawiam Weronika
pyszne roladki:) lubię takie:)
OdpowiedzUsuńDziękuję. Polecam
Usuńbardzo apetyczne roladki, lubię takie :)
OdpowiedzUsuńDziękuję Beatko. Polecam
UsuńUważam ,ze Pani blog jest jednym z najlepszych.Proste i nieskomplikowane dania.
OdpowiedzUsuńO bardzo dziękuję za uznanie. To wspaniała nagroda i motywacja dla mnie. Uwielbiam proste dania, jak większość ludzi na tym świecie, bo są pyszne i proste do przygotowania. Pozdrawiam
UsuńTeż robię takie roladki z kurczaka! Są bardzo smaczne :)
OdpowiedzUsuńJa tez znam ten przepis…..roladki są przepyszne
OdpowiedzUsuńhttp://bit.ly/pakietmedyczny
Dokładnie sprawdzony przysmak. dziekuję za wizytę.
UsuńZrobiłam roladki według Pani przepisu już dwa razy i były fantastyczne. Miałam też kilka niewymiarowych kawałków, które usmażyłam jak kotleciki i powiem szczerze, że nigdy nie jadłam tak soczystego mięsa z kurczaka. Gratuluję bloga, zerkam tu często.
UsuńBardzo dziekuję za każde odwiedziny i ocenę przepisów. Pozdrawiam serdecznie
UsuńWitam Panią :) może to głupie pytanie ale czy roladki można zamrozić - i przez ile czasu można je przechowywać w zamrażalce? Jak to jest z tym mrożeniem potraw mięsnych, jeśli akurat zostaje nam więcej ?
OdpowiedzUsuńPatrycja
To bardzo mądre pytanie - ja mrożę produkty mięsne do 2-3 tygodni. Wkładam do pojemnika z zamknięciem a wyjmuję wcześniej na kilka godzin przed odgrzaniem, gdyż raptowne odmrażanie nie jest zbyt dobre. Pozdrawiam
UsuńWitam.
OdpowiedzUsuńCzy zamiast jogurtu mogę użyć kefiru? UWIELBIAM PANI PRZEPISY!
Witam Pani Kasiu. Oczywiście, że jak najbardziej. Pozdrawiam serdecznie
UsuńCzy zamiast pierś z kurczaka schab tez można?
OdpowiedzUsuńPyszne danie
OdpowiedzUsuńPani Weroniko przepis jest rewelacyjny, roladki wyszły soczyste i pyszne! Fileta rozkroiłam "na książkę", zamiast pieczarek dałam grzyby. Roladki podałam pokrojone w 3-4 cm plastry z zapieczonym serem na wierzchu. Gratuluję Pani świetnych przepisów!
OdpowiedzUsuń