piątek, 7 listopada 2014

Jak zrobić dobry bigos?

Bigos to nasz narodowy specjał i pewnie wielu z Was ma na nie niego swój dobry sposób. Od siebie mogę dodać, że pyszny bigos nie musi być tłusty ani ciężkostrawny. Trzeba do niego dodać dobrą kiszoną kapustę, najlepiej z własnej spiżarni, sporo ziół, wino, susz ze śliwek i oczywiście dosyć chude mięso.




Składniki



2 kg kapusty kiszonej 
około 1 kg kapusty białej
około 70 dag łopatki wieprzowej
około pół kg wołowiny z kością
około 30 dag chudego boczku wędzonego
kawałek kiełbasy wędzonej
5-6 sporych suszonych grzybów
20 dag śliwek suszonych
2 cebule
3-4 ząbki czosnku
pęczek tymianku
3 liście laurowe
4-6 ziaren ziela angielskiego
1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej
2 łyżeczki ziół suszonych mieszanka prowansalska (cząber, tymianek, bazylia, rozmaryn...)
2-3 łyżeczki cukru trzcinowego
sól, pieprz do smaku




Przygotowanie bigosu




1. Jeśli kapusta jest bardzo kwaśna, jak na przykład na wiosnę z domowych zasobów lub ze sklepu, gdzie pewnie nie raz można wyczuć ocet, trzeba ją namoczyć w zimnej wodzie. Po upływie około 30 minut odlać wodę i spróbować. Mniej kwaśną, ale mimo wszystko w nadmiarze - przepłukać na sicie pod bieżącą wodą, ale z wyczuciem, żeby nie straciła do końca charakterystycznej kwasowości. Teraz na jesieni kiszonki są młode, mam na myśli domową kapustę, dlatego ja tylko odsączyłam z kapusty nadmiar soku, który można dodać do zupy albo wypić na zdrowie. Jeśli pasma kapusty są długie warto je przekroić, żeby nie przeszkadzały podczas degustacji.

2. Mięso prosto od rzeźnika moczę około 30 minut w zimnej wodzie. Osączam i osuszam ręcznikiem papierowym. Pozbawiam  mięso kości, błon i nadmiaru tłuszczu. Wszystkiego tłuszczu nie wykroimy, ale przecież ciut się wytopi i przyda się podsmażania mięsa i cebuli. Kroję mięso w dosyć sporą kostkę, która po duszeniu wyraźnie się kurczy. Do rondla wsypuję szczyptę soli, żeby mięso się nie przypalało (idealnie jest - wrzucić na 20 minut wcześniej pokrojoną wołowinę a wieprzowinę później - oba mięsa dojdą równomiernie). Mięso również delikatnie solę do smaku. Jak się nieco poddusi dodaję wino. Po chwili, kiedy odparuje alkohol, posypuję mięso ziołami prowansalskimi i pieprzem. Mieszam. Duszę pod przykryciem do miękkości (zwykle trwa to około godziny czasu).

3. Do kapusty kiszonej dodaję około 2 szklanek wody, kości z mięsa, liście laurowe, ziele angielskie, ciut soli. Mieszam i gotuję około 45 minut. Stara kapusta gotuje się czasami dłużej, ale trzeba tak wszystko rozplanować, żeby się nie rozgotowała na papkę. W połowie gotowania dodaję posiekaną na drobno, opłukaną i przelaną wrzątkiem świeżą kapustę, posiekane grzyby (mogą być pieczarki, jeśli nie mamy własnych zbiorów - grzyby ususzone na bardzo ciemny kolor lepiej wcześniej zamoczyć na 3 godziny w zimnej wodzie, odsączyć i dopiero wtedy dodać do kapusty).

4. Do podsmażonego pokrojonego w dość drobną kostkę chudego boczku i kiełbasy dodaję pokrojoną cebulę. Kiedy cebula zmięknie dodaję posiekany czosnek z tymiankiem (tylko liście) i zioła prowansalskie z pieprzem. Chwilkę podsmażam całość, uważając, żeby nie przypalić czosnku.

5. Na 10 minut przed końcem dodaję do kapusty miękkie mięso a na 2-3 minuty przed końcem przelane wrzątkiem pokrojone śliwki i podsmażoną wędzonkę z cebulką i czosnkiem. Przyprawiam (dodaję paprykę, zioła, mieszam próbuję, mieszam). 
Gotuję dwie minuty i nadmiar wkładam do wyparzonych słoików, które dobrze zakręcam (same się zawekują) lub wkładam wystudzony bigos do szczelnych pojemników i do zamrażarki. Bigos w słoikach możemy przechowywać przez około tydzień-dwa w ciemnym chłodnym pomieszczeniu.
Staram się gotować bigos w minimalnej ilości wody, by nie dodawać zagęstników, które takie, jak mąka pszenna, sprawia, że bigos szybciej się psuje. Nie wszyscy mają zamrażarki czy dużo miejsca w zamrażalniku, dlatego pomysł w słoiku, zwłaszcza w święta, kiedy lodówki są przepełnione, bardzo się przydaje.

Życzę Smacznego!
Pozdrawiam Weronika





19 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Polecam Małgosiu. Od czasu do czasu trzeba spróbować.

      Usuń
  2. A przed chwilą rozmawiałyśmy sobie z I.,że zjadłybyśmy dobrego bigosu.Kupiłam dzisiaj kapustę by ją zakisić wg.umieszczonego wcześniej przepisu a tu następny przepis.Mam swoje przepisy ale chętnie skorzystam z Pani przepisu.Serdecznie pozdrawiam i często tu zaglądam. Renata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Pani Renato za każde miłe slowo. Bigos sprawdzony, ale juz jestem ciekawa, jak Pani będzie smakował. Pozdrawiam serdecznie. Zapraszam na pozostałe przepisy

      Usuń
  3. Taki domowy bigosik jest pyszny! Uwielbiam :) A w święta smakuje wybornie!

    OdpowiedzUsuń
  4. wlasnie taki ugotuje na swieta szynke juz robilam i kilka rodzaji sledzi wszystko pyszne pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję Pani Zosiu za zaglądanie do mojej kuchni.
      Radosnych i bardzo pysznych Świąt Bozego Narodzenia

      Usuń
  5. W Szwecji nie znają bigosu i zawsze jak robię to szwedzi zachwycaja sie……….przepysznie wygląda
    http://bit.ly/pakietmedyczny

    OdpowiedzUsuń
  6. Weroniko bardzo dobry przepis, i świetnie opisany. Właśnie w bigosie zależy chyba zawsze najbardziej na kompozycji składników. Uwielbiam go w różnych wydaniach - choć wiadomo że nie można jeść go za często. Też polecam takie rozwiązanie http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-bigos/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie tak jest bigos wymaga czestego próbowania podczas gotowania i dodawania przypraw najlepiej naturalnych. Dziekuję za wizytę i zaproszenie. Pozdrawiam serdecznie.

      Usuń
    2. Weroniko czytam Twojego bloga od dość dawna i już mnóstwo rzeczy mnie na nim zainspirowało. Zawsze mi wychodzi to co podpatrzę u ciebie. Pozdrawiam

      Usuń
    3. Dziekuję Soniu. Takie miałam załozenie, zeby nie robic moim czytelnikom i widzom ściemy. Jednak może sie zdarzyć, że coś nie wyjdzie, bo przecież dobre recepty powstają po wyeliminowaniu błędów i z chęci gotowania. To przepisy prosto z mojej kuchni, pisane doswiadczeniem. Pozdrawiam Cieę serdecznie i bardzo dziekuję za unikalną wizytę.

      Usuń
  7. Ja nie wyobrażam sobie bigosu bez odpowiednich ziół :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Weroniko znam rozne przepisy na bigos.Ale postanowilam wyprobowac Twoj przepis.Pierwszy raz dodalam slodka kapuste ,nigdy tego nie robilam .Bigos wyszedel wspanialy.Nie jest tlusty ,ani kwasny wprost rozplywa sie w ustach.Weroniko dziekuje bardzo za ten przepis.Zas jutro robie golonki z Twojego przepisu juz sie maceruja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie/ cieszę się, ze wypróbowałaś ten przepis. Życzę Radosnych Pysznych przede wszystkim zdrowych Świąt.
      Pozdrawiam Weronika

      Usuń
  9. Dziękuje za bardzo fajny przepis. Będe korzystał z niego przy przygotowaniu świątecznego bigosu :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Z tego artykułu naprawdę dowiedziałem się bardzo dużo ciekawych informacji.

    OdpowiedzUsuń
  11. BArdzo fajny przepis. Informacje bardzo przydane.POlecam znajomym

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.

Polecany post

Babka pomarańczowa szybka i puszysta najlepszy przepis

Witam Kochani. Dzisiaj polecam moją sprawdzoną recepturę na bardzo pyszną babkę z sokiem z pomarańczy i co najważniejsze przygotowaną przy m...