wtorek, 23 września 2014

Pyszny domowy makowiec rolada z przepisu Weroniki

Piekłam makowce w ostatnie godziny tegorocznego lata, które wywróżyły, niestety, brzydki początek jesieni. To jednak idealne ciasto na poprawę humoru, które uwielbiam za niepowtarzalny smak i konkretny ładunek energii. Nie powtórzcie tylko za mną błędu i wyłóżcie formy papierem do pieczenia ze sporym zapasem, tak, żeby swobodnie chwycić i wyjąć makowce, bo moje, niestety, przywarły nieco po bokach. Bardzo polecam pyszne ciasto na różne okazje - w Święta, czy od tak na pochmurne dni.



Czy wiecie, że:  W 100 g maku jest aż  1400 mg wapnia, 20 mg białka, 41 mg tłuszczu, 600 mg potasu, 12 mg żelaza (żródło: Zofia Wieczorek Chełmińska -Zasady żywienia i dietetyka stosowana). Jak widać to doskonałe źródło dla zdrowych kości, krwi, spokojnej pracy serca i mózgu i
lepszego nastroju.


Składniki do ciasta drożdżowego na dwa makowce


3 płaskie szklanki mąki pszennej (około 450 g)
4 żółtka
80 g masła
około 3/4 szklanki ciepłego mleka
2-3 łyżki z brzuszkiem cukru
30 g  świeżych drożdży
cukier wanilinowy
szczypta soli


Przygotowanie ciasta drożdżowego


1. Mąkę mieszam ze szczyptą soli. Robię po środku dołek. Wrzucam doń pokruszone drożdże. Posypuję cukrem i polewam ciepłym mlekiem. Czekam kilka minut, jak pojawi się pianka.




2. Topię masło. Dodaję doń około 1/3 szklanki mleka i cukier. Podgrzewam na minimalnym płomieniu i zaraz zestawiam z ognia, żeby masa się zagrzała, ale nie zagotowała. Mieszam do rozpuszczenia cukru. Dodaję żółtka i cukier wanilinowy. Mieszam tylko do połączenia, bez ubijania i dodaję do mąki z zaczynem drożdżowym. Wyrabiam ciasto robotem około 3 minut. Jeśli trzeba, dodaję trochę mleka. Ciasto powinno być gęściejsze, ale nie tępe. Odstawiam do wyrośnięcia, minimum na godzinę, im dłużej tym lepiej dla naszych wyrobów z drożdżowego ciasta.









Masa makowa do drożdżowej rolady
przepis na 2 rolady



250 g maku sypkiego
2 białka
około 3 łyżek z brzuszkiem cukru (według uznania)
1 łyżka miękkiego masła
3 łyżki powideł lub dżemu
1 łyżka kakao
150 g rodzynek
50 g migdałów
1 łyżka z brzuszkiem mąki ziemniaczanej lub jeden budyń
aromat najlepiej migdałowy idealny do makowców


Przygotowanie masy makowej


1. Mak warto opłukać pod bieżącą wodą na bardzo gęstym sicie i przelać wrzątkiem. To samo robię z rodzynkami i innymi bakaliami (migdały gotujemy kilka sekund i z łatwością obieramy ze skórek a potem siekamy na dość drobno).



2. Mak zalewam w garnku 3/4 szklanki wrzącej wody (może być mleko, jeśli dobrze będziemy mieszać, ale z wodą jest OK). Podgrzewam od zagotowania na minimalnym płomieniu około jednej minuty. Przykrywam szczelną pokrywką garnek. Zawijam w ręcznik i pod koc chowam całość na godzinkę.

3. Mak mielę przynajmniej dwukrotnie. 

4. Łączę wszystkie składniki praktycznie naraz (bakalie, miękkie masło, cukier, dżem, migdały, aromat (na filmie aromat daję go na końcu, ale to nie ma żadnego znaczenia). Tylko białka daję na końcu i mieszam wszystkie składniki (to szkoła mojej mamy). Masa powinna być gęsta, ale dająca się smarować. Gotowe.

Przygotowanie rolad makowych

1. Wyrośnięte ciasto uciskam na środku, żeby opadło i krótko przerabiam rękoma. Dzielę na dwie części. Każdą wałkuję na prostokąt o grubości około 0,5 cm i układam tak, by z każdej strony zostawić mniej więcej dwu centymetrowy zapas ciasta - największy wolny pasek bez farszu zostawiam przy boku sklejającym roladę.


2. Zwijam placek z nadzieniem na roladę. Sklejam boki i ciasto wzdłuż.


3. Ciasto układam w formie (koniecznie wyłóżcie papierem, bo po co się później denerwować przy wyjmowaniu rolad). Zrzucam go z rantu szafki (zlepienie rolady powinno być na wierzchu, bo gdy wpadnie, znajdzie się na spodzie, dzięki temu dobrze się zasklepi). Rolady rosną jeszcze w formie około 20 minut.

4, Smaruję rolady roztrzepanym żółtkiem tuż przed włożeniem do piekarnika. Piekę w temperaturze 185 stopni C, grzałka góra-dół. Ciasta posmarowane żółtkiem bardzo szybko się rumienią (piekę poniżej środkowej półki około 45 minut i w razie potrzeby zmniejszam temperaturę). Sprawdzam patyczkiem. Jeśli nie ma surowego ciasta zaraz wyjmuję z piekarnika. 

5. Dobrze wystudzone rolady smaruję dość ciepłą polewą (polecam mój przepis na lśniącą sprawdzoną polewę)

Życzę udanych wypieków!
Pozdrawiam Weronika 




25 komentarzy:

  1. Jakie piękne i okazałe makowce :) Uwielbiam !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Klaudynko. Wypróbuj. Ty jesteś taka zdolna...

      Usuń
  2. Weronika jestem do usług :))) Jak ja uwielbiam makowce, normalnie aż mnie coś... wyborny :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo my z Tych, co lubimy makowce Elu. Bardzo polecam!!!

      Usuń
  3. Ciasto przed wyłożeniem maku ( masy) powinno być posmarowane białkiem i na to dopiero rozłożyć mak , zapobiegnie to powstanie tzw , dudy , sposób gwarantowany .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie smaruję i zawsze wychodzi jak trzeba. Masa gęsta nie ocieka sokiem, jak owoce do ciasta kruchego. Naście lat robię i się nie zawiodłam, ale posmarować białkiem nie zaszkodzi, byle nie w nadmiarze, bo potem po krojeniu z roladek może wypadać nadzienie

      Usuń
  4. Ale pychota aż slina cieknie po kolanach :D
    PensjonatGaborek

    OdpowiedzUsuń
  5. Mam jeszcze w domu makotrę do mielenia maku. Ma pewnie już 30 lat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja mama też miała, ale mnie to jakoś nie pociągało. Lepiej niech stoi jako eksponat, bo się nieżle przy niej można nakręcić a metody teraz na szczęście łatwiejsze

      Usuń
  6. makowiec wygląda wyśmienicie, spróbuję taki upiec, szkoda tylko, że nie ma filmiku,

    OdpowiedzUsuń
  7. Świętami mi zapachniało,makowce to moje ulubione ciasta.Robię rolady makowe,ale muszę wypróbować Twój przepis,bo niby podobny a jednak zawsze czymś się różni.
    Buziaki :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Weroniko - mam pytanie. Ostatnio kupiłam suchy mak mielony. Czy z niego można robić taką masę do makowca ????. Twój makowiec jest cudny. Pozdrawiam, Dzidka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro tak będzie mnie roboty, bo nie trzeba go będzie mielić w maszynce. Często sama mielę w młynku do kawy mak na sucho i robię równie dobrą masę makową, którą zaparzam a potem dodaję składniki, jak w przepisie. Dziękuję za ciepłe słowa. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w wolnych chwilach.

      Usuń
  9. Dziękuję za szybką odpowiedź, przesyłam całuski, Dzidka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Za całuski. Buziaki posyłam i smakołyków życzę.

      Usuń
  10. Renata Kozłowska31 marca 2016 10:16

    Jak klikam na lśniącą polewę czekoladową to otwiera się tylko strona, ale przepisu nie ma. Proszę to sprawdzić. Pozdrawiam 😊

    OdpowiedzUsuń
  11. Postanowiłam, że w tym roku zrobię makowce z innego przepisu i wybrałam Pani przepis. Ciasto pięknie wyrosło. Natomiast nie spodziewałam się, że wykorzystam przepis na masę makową. Miałam mak suchy mielony i okazało się, że masa jest rzadka, więc dodałam kakao i mąkę ziemniaczaną, chociaż nigdy tego nie musiałam dodawać. Bardzo jestem ciekawa, szczegolnie masy makowej. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam, Pani Weroniko czy mogę makowce upiec w zwykłej blasze?

    OdpowiedzUsuń
  13. I jeszcze jedno pytanie: Kupiłam mak mielony z Lidl jak powinnam go przygotować?

    OdpowiedzUsuń
  14. Doskonały przepis! Makowce wyszły pyszne.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.