piątek, 6 grudnia 2013

Bigos z mięsem w stylu fitness

Bigos kojarzy nam się z tłustym jadłem, po którym nie czujemy się lekko, skarżąc się na wzmożoną pracę jelit, nadkwasotę i wzrost wagi. Na wszelki wypadek zwalamy wszystko na kapustę, nic niewinną, małokaloryczną, z niesamowitą ilością dobrych składników. Alternatywą jest oczywiście zdrowy bigos bez mięsa, ale nie każdy z nas jest przecież wegetarianinem.



Przygotowałam bigos tradycyjnie, ale z mięsem indyka, który od jakiegoś czasu zagościł w mojej kuchni. Niewielka ilość kalorii, bardzo dużo wartościowego białka, soczyste  mięso - to najważniejsze jego atuty. Dodałam także do potrawy kawałek wędzonej chudej kiełbasy drobiowej. Efekt jest dla mnie idealny. Bigos nie musi być tłusty, żeby był wyśmienity w smaku.

Składniki


1,5 kg kapusty kiszonej
0,7 kg chudego mięsa z indyka
7-8 suszonych grzybków lub świeżych pieczarek
200 gram chudej kiełbasy
szklanka domowego przecieru z pomidorów
2 kopiaste łyżki powideł śliwkowych lub 8-10 pokrojonych śliwek
4 ząbki czosnku 
1 średnia cebula
1-2 łyżki bułki tartej do zagęszczenia (w razie potrzeby)
2-3 łyżki oleju do smażenia
pęczek świeżego tymianku 
1 łyżeczka z brzuszkiem ziół prowansalskich
1-2 liście laurowe
3-4 ziarna ziela angielskiego
szczypta chilli lub pieprz świeżo mielony
sól do smaku

Przygotowanie


1. Kapustę, jeśli bardzo kwaśna, trzeba zalać na kilka minut wodą, żeby pozbyć się nadmiaru kwasu, ale bez przesady, bo naturalny kwas daje bigosowi mnóstwo smaku. Nie trzeba już do kapusty dodawać ani octu owocowego ani wina. Odlewamy wodę. Można na niej ugotować smaczną zupę. Do kapusty nalewamy tyle tylko wody do gotowania, by się w niej ugotowała. Kapustę gotuję razem z pokrojonymi grzybami, liściem laurowym i kilkoma ziarenkami angielskiego ziela około 40 minut. 

2. Pokrojone w kostkę mięso wrzucam w odstępach na rozgrzany tłuszcz. Gdy mięso się zetnie, dodaję posiekaną cebulę i troszkę solę. Mieszam. Chwilkę smażę i dodaję starty czosnek i kiełbasę. Zmniejszam płomień, by się czosnek nie przypalił. Po chwili dodaję listki tymianku, przecier pomidorowy, zioła prowansalskie a na końcu powidła. Dodaję troszkę wody, by całość miała się w czym dusić. Mięso robi się miękkie już po pierwszym krótkim podsmażeniu, ale zaraz potem nieco twardnieje. Dlatego ja duszę mięsko około 30 minut i jest idealne. Dodaję wszystko do kapusty. Mieszam całość i gotuję jeszcze 2-3 minuty. Natychmiast wkładam przewidywany nadmiar do wyparzonych słoików. Nie trzeba ich pasteryzować, zawekują się same, bo bardzo długo stygną. Słoiki przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu z temperaturą około 10 stopni. Dzięki temu w okresie na przykład Świąt, bigos nie zajmuje miejsca w lodówce.

Życzę smacznego!
Pozdrawiam Weronika



7 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Czasami człowiek musi zjeść coś konkretnego. Pozdrawiam

      Usuń
  2. Świetny przepis. Dziękuje bardzo i pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za odwiedziny. Pozdrawiam. Bigos jest bardzo smaczny. Niech żałują Ci, co nie chcą spróbować...

      Usuń
  3. zastąpienie tłustego boczku i kiełbasy - mięsem z indyka i chudą kiełbasą to świetny pomysł. Dodatkowo zaleca się też podsmażanie tego na patelni teflonowej, bez użycia tłuszczu, lub z minimalną ilością (http://www.jestemfit.pl/artykuly/dieta/jak-je%C5%9B%C4%87-%C5%BCeby-nie-przyty%C4%87-w-%C5%9Bwi%C4%99ta) Bigos fit - super posiłek, który przystoi i na diecie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dokładnie mozna na teflonie bez tłuszczu a dodam, ze bigos jest naprawdę pyszny. Dziekuję za wizytę

      Usuń
  4. Jestem za odtluszczaniem bigosu! I tak jest pyszny :) jesli moge sprzedac dobra rade to proponuje ugotowac suszone, namoczone wczesniej grzybki osobno. W kwasie z kapusty nie ugotuja sie jak powinny, tak jak w zupie ogorkowej najpierw gotujemy warzywa i ziemniaki i na koniec dodajemy kiszone ogorki. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.