środa, 27 marca 2013

Gołąbki tradycyjne przepis

Skorzystaj ze sprawdzonego przepisu na gołąbki tradycyjne. Na świątecznym stole, na niedzielny obiad lub na grilla w terenie. Ten półmisek pyszności jest w twoim zasięgu !!! Jeśli masz trudności z pozyskaniem liści z kapusty białej, wybierz kapustę włoską lub pekińską, które znacznie krócej się blanszują (zmiękczanie warzyw we wrzątku).


W przypadku kapusty pekińskiej, staram się wybierać większe okazy, by udało się zawinąć farsz w liście. W każdym przypadku należy ścieniować środkowe zgrubienia na liściach. Z kapusty białej i włoskiej trzeba wyciąć głąby, włożyć do dużego garnka, zalać wodą i doprowadzić do wrzenia. Lepiej jednak, żeby kapusta  nie gotowała się a jedynie spędziła w wysokiej temperaturze wody około 30 minut - to czas dla białej kapusty zeszłorocznej (młoda kapusta mięknie bardzo szybko), kilka minut - dla włoskiej, czy pekińskiej. Jeśli zamierzasz gotować gołąbki w garnku - zostaw trochę liści do wyłożenia jego spodu. Osobiście polecam duże naczynie żaroodporne z pokrywą i gotowanie gołąbków w piekarniku.
Porcje farszu układamy na początku liścia (od strony głąba). Na początku zwijamy jednym obrotem, jak roladę. Potem ładnie zakładamy boki, tak, jak w krokietach i ściśle rolujemy po najcieńsze brzegi liścia. Układamy w naczyniu zawsze umieszczając koniec liścia od strony spodniej - tak postępujemy z większością potraw, zwijanych w roladki. Ważne też, by kłaść gołąbki ciasno w naczyniu, by dodatkowo zablokować ruchy potrawy, podczas gotowania. Zalewamy gołąbki wodą, by lekko je tylko przykryć. Wrzucamy 3-4 liści laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego i jedną dwie szczypty soli. Tym razem odwrotnie, niż to ma miejsce z innymi wypiekami, wstawiamy naczynie żaroodporne z gołąbkami do zimnego piekarnika. Nastawiamy piekarnik na 180 stopni na około 30 minut. Po tym czasie, jeśli widać w naczyniu charakterystyczne bąbelkowanie, jak przy wrzeniu, obniżamy temperaturę do 130 stopni C. i trzymamy gołąbki w piekarniku około godziny.
Jeśli chodzi o składniki na farsz, trudno je przewidzieć, ponieważ nigdy nie wiemy na pewno, ile uda się uzyskać w miarę ładnych liści do zawijania gołąbków. Na wszelki wypadek, zawsze robię więcej nadzienia, bo nawet, jeśli go zostanie to zrobię z nich kotleciki.

 

Składniki na gołąbki


0,5 kg chudej wołowiny (antrykot)
0,5 kg chudej łopatki wieprzowej
100 g kaszy jęczmiennej
100 g ryżu
1 jajo
1 duża cebula
4-5 pazurków czosnku
300 ml przecieru lub sosu pomidorowego
przyprawy: sól, pieprz (czarny lub cayenne), cukier, pokrzywa, bazylia, papryka słodka, liść laurowy, ziele angielskie, majeranek





Pokrzywa - niedoceniany zielony geniusz


Można ją kupić w aptece (pokrzywa -liście, ale nie ekspresowa), Używam jej do większości potraw, dzięki temu nie wiem, co to są zaparcia, nadmiar cukru, czy cholesterolu. Różnorodność witamin, makro- i mikroelementów jest zadziwiająca. Więcej...
Nie ma wpływu na pogorszenie smaku. Na południu Europy - w Chorwacji, Słowenii, Grecji, do tej pory traktowana jest, jak doskonałe warzywo do zup i nie tylko.

 

Przygotowanie farszu


Pokrojoną i posoloną cebulkę podsmażamy w kilku łyżkach oleju. Kiedy się zeszkli dodajemy rozdrobniony czosnek, łyżkę majeranku, łyżkę pokrzywy (opcjonalnie) lub inne ulubione przyprawy. Chwilkę całość dusimy i zestawiamy z ognia, by nic nie przypalić. Mięso, wystudzoną cebulkę z przyprawami i ugotowaną chłodną kaszę i ryż - wszystko mielimy. Możemy także zmielić niewykorzystane części z kapusty i dodać do nadzienia. Do farszu dodajemy płaską łyżkę soli, pieprz według uznania i wszystko dokładnie mieszamy. Gdyby masa okazała się bardzo gęsta, dolewamy troszkę wody i ponownie mieszamy.

Sos pomidorowy do gołąbków.


Rosół z gotowania gołąbków przelewamy przez sito do garnka. Będzie to baza do sosu pomidorowego. Jeśli jest go niewiele, uzupełniamy wodą, solimy w razie potrzeby. Dodajemy przecier, starty czosnek, odrobinę cukru i przyprawy, takie jak bazylia, papryka chili (pieprz cayenne), papryka słodka, wspomniana pokrzywa i natka pietruszki. Sos najlepiej zagęścić 1 łyżką mąki ziemniaczanej (na litr sosu), będzie bardziej klarowny.


5 komentarzy:

  1. pysznosci dziekuje uwielbiam pani przepisy pozdrawiam dorota

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuję Pani Dorotko. Polecam się... Pozdrawiam cieplutko

      Usuń
    2. Dołączam do grona fanów. Pozdrawiam. Ala

      Usuń
  2. Pyszne gołąbki. Zawsze robiłam tylko z ryżem, dodatek kaszy jęczmiennej i kapusta włoska to wspaniały smak potrawy. pozdrawiam elzbieta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Elu za przetestowanie przepisu. Pozdrawiam cieplutko

      Usuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.