Witam Kochani! Ciasto francuskie to prawdziwy pomocnik sprawdza się trafionym smakiem, długą świeżością po upieczeniu a przede wszystkim pozwala znacznie skrócić czas przygotowania. Proponuję dwa proste pyszne przepisy na święta, jak i na wiele innych okazji.
Do barszczyku roladki z kapustą i grzybami po prostu rewelacja!
Poniżej propozycja z powidłami wzmocniona śliwkami suszonymi i innymi bakaliami
Składniki na zawijaski z kapustą kiszoną z grzybami
1 ciasto francuskie kupne lub przygotowane kilka dni wcześniej samodzielnie
ok. 12 średnich grzybów suszonych ugotowanych posiekanych na zimno -możesz dodać także trochę grzybów świeżych również rozdrobnionych
1 cebula, 1 ząbek czosnku
1 łyżka bułki tartej
3 łyżki oleju najlepiej rzepakowego nierafinowanego do podsmażenia cebuli
około 1,5 szklanki kapusty kiszonej ugotowanej posiekanej na zimno
sól, pieprz, przyprawy wg upodobań
2-3 łyżki mleka do posmarowania
LINK do przygotowania na filmie
Przygotowanie farszu z kapusty i grzybów
Podsmażam króciutko posiekaną cebulę na oleju. W trakcie mieszania oprószam nieco solą i przyprawami. Pod koniec dodaję starty czosnek. Mieszam i ostatnie sekundy podsmażania. Zestawiam do wystudzenia. Do posiekanej kapusty -można też eksperymentować z kapustą zwykłą białą ugotowaną i posiekaną- robiłam tak i farsz wychodzi niesamowicie pyszny ). Wracając do przepisu, dalej dodaję posiekane grzyby -trochę dodałam jeszcze grzybów świeżych podduszonych wystudzonych (2 łyżki). Dosypuję cebulę podsmażoną i łyżkę bułki tartej, ciut soli i pieprzu. Mieszam, próbuję i w razie potrzeby koryguję smak.
Rozkładam farsz na cieście francuskim tak, jak to widać na zdjęciu.
Zawijam ciasto z farszem tradycyjnie (można sobie pomóc papierem na którym leży ciasto). Ważne, by najpierw zrobić pierwszy obrót a potem zwija się bardzo łatwo. Przy końcu zwijania trzeba nałożyć ten wolniejszy brzeg ciasta bez farszu i delikatnie go przyklepać wzdłuż rolady. Kroję nożem najlepiej na dużej desce porcje zawijasków-mniej więcej roladki najmniej o szerokości 2 cm, dzięki temu nie będą pokładać w piekarniku. Piekarnik nagrzewam w trakcie do temperatury 185 stopni C. grzałka góra-dół. To ważne, by piekarnik był nagrzany do tej temperatury. Pokrojone roladki układam na blasze na papierze do pieczenia tak, by brzeg zawinięcia był na spodzie. Przed włożeniem do piekarnika smaruję roladki z wierzchu mlekiem. Piekę ok. 20 minut na środkowej półce. W razie potrzeby obniżam nieco temperaturę. Przy cieście francuskim ważne jest, by przez pierwsze 15 minut nie otwierać piekarnika. Pychotki! Polecam!
Wykładam na ciasto francuskie powidła podobnie, jak farsz z kapusty i grzybów, zostawiając z jednej dłuższej strony pusty pas o szer. ok. 4-5 cm.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.