poniedziałek, 11 lipca 2016

Buraki w słoikach na zupę przepis na zimę

Buraki są dostępne w warzywniaku przez okrągły rok, ale te z lata nie mają sobie równych. Wypróbujcie Kochani łatwy przepis na około 2,5 kg młodych buraków, na które zużyłam 6 półlitrowych słoików. Zimą, jak znalazł. Wystarczy dodać wodę lub rosół, zagęścić mąką ziemniaczaną lub pszenną, dodać drobno posiekaną, podsmażoną cebulkę, ciut śmietany lub bez niej.


 Tak przygotowane buraki polecam także do przepysznych sałatek jarzynowych. Pychota!!!




Składniki na zalewę do buraków na około  6-7 słoików a 500 ml




około 2 litry wody
4-5 liści laurowych
1 łyżeczka z brzuszkiem soli
40 ml octu jabłkowego
około 2 łyżek cukru -4 łyżki
6-7 ziaren ziela angielskiego
łyżeczka lub suszone oregano,
ciut bazylii i chili lub czarnego pieprzu

Przygotowanie

LINK do przygotowania na filmie

Umyte buraki gotuję w wodzie lub na parze, mniej więcej 20-30 minut, ale lepiej nie trzymać się podanego czasu i sprawdzić widelcem. Powinien wchodzić w warzywo z lekkim oporem. Buraki nie mogą być zbyt miękkie.

Odcedzam buraki. Wystudzone obieram ze skórek i kroję w kostkę, ale można zetrzeć na tarce. Wówczas wystarczy tylko je po starciu przyprawić bez dodawania wody i podgrzać.
Wkładam kostki warzywa do pełna do wyparzonych słoików, zostawiając centymetr wolnej przestrzeni do dekla.



Do gotującej się wody dodaję sól, cukier, ocet i pozostałe składniki. Gotuję około 2 minut. Cukier dodaje smak, utrwala kolor i konserwuje. Podobne właściwości konserwujące ma oregano, dzięki któremu nie tylko wszystko jest o wiele smaczniejsze, ale i zdrowsze.

Zalewam gorącą zalewą buraki w słoikach, tak, żeby wszystkie były pod wodą. Zakręcam dokładnie. Odwracam słoik do góry spodem, by sprawdzić czy zakrętki na gwincie dobrze trzymają i nic nie wycieka.

Wkładam słoiki do nagrzanego piekarnika-temperatura 140-145 stopni na około 35 minut na termoobiegu.
Można tradycyjnie pasteryzować w garnku, zalewając słoiki do 3/4 wysokości słoika i od momentu delikatnego zagotowania, w takiej tzw. szumiącej wodzie, bez bulgotania, podgrzewać około 15 minut.
Piekarnik uchylam po tym czasie i zostawiam słoiki do wystudzenia. Po wystudzeniu znowu odwracam słoiki do góry spodem- jeśli nic nie wycieka, przenoszę w ciemne i chłodne miejsce.

Życzę kochani bogatej spiżarni!
Pozdrawiam Weronika

11 komentarzy:

  1. Ja też mimo iż są dostępne cały rok, wolę się na zimę przygotować, świetna propozycja ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i w pełni podzielam to stanowisko. Pozdrawiam

      Usuń
    2. w 2013 roku przedstawiając przepis z aronii , wspomniała pani o winie z wytłoków i winogrona czy można prosić o przepis , czy wytłoki z sokownika też mogą być

      Usuń
    3. Witam. Nie znam sokownika, ale to nie ma znaczenia, bo chyba podobny zdrowy odpad, jak z sokowirówki. Ładujemy to do czystego balonu plus sok z owoców, przynajmniej 1/3 objętości balona, żeby winko było jakieś. Do doskonałych win nie dodaje się wody ani cukru-w tym przypadku w polskich realiach, uzupełniamy letnią wodą do 3/4 wysokosci balonu. Na 1 litr wody liczymy około 200 g cukru, który wcześniej rozpuszczam w mniejszej ilości wody. Proszę zerknąć na przepis na 15 litrów: http://oddychajwogrodzie.blogspot.com/2015/09/przepis-na-domowe-wino-dla-amatorow.html

      Usuń
    4. Dziękuję za szybką odpowiedz, życzliwość i dzielenie się wiedzą kulinarną

      Usuń
  2. O, buraczki to my lubimy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam tez przepis na zupę: http://kuchniatosztuka.blogspot.com/2016/07/pyszna-zupa-z-burakow-ze-soika-prosty.html

      Usuń
  3. Ja zawsze robię takie tarte w occie jako dodatek do obiadu. Ale ten Twój pomysł mi się bardzo podoba i chyba spróbuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te z niewielką ilościa octu tez robię z papryką-pychota a te tutaj świetne do sałatki na przykład piętrowej czy do zupy.

      Usuń
  4. Podpowiedz: właśnie robię te buraczki, mam przystawkę do maszynki elektrycznej do krojenia w kostkę. Świetna sprawa, gotowane buraczki pokroiłam w 5 sekund ;-)

    OdpowiedzUsuń
  5. warto czytać takie blogi świat od razu staję sie piekniejszy !

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.