wtorek, 19 listopada 2013

Kruche pierniczki Weroniki najlepszy przepis na ciasto

Moja propozycja składników i ich proporcji daje naprawdę super efekty. Pierniczki zaraz po upieczeniu są kruche a z każdym dniem coraz lepsze. Nie są twarde ani suche, bo lubię do ciasta dodawać płynne składniki, jak miód, powidła, śmietanę i trochę masła. Koniecznie wypróbujcie!

W. Domogród

Ciasto jest elastyczne i z łatwością daje się formować. Praca z nim to prawdziwa przyjemność. Jestem pewna, że dekoracje można wykonać o wiele, wiele lepiej i precyzyjniej ode mnie, ale trzeba mieć troszkę na to czasu. Zachęcam już dziś a oprócz dobrego przepisu na ciasto, gorąco polecam przepis, gdzie zobaczycie, jak łatwo można przygotować własnej produkcji piernikowe Mikołaje.

Składniki na piernikowe ciasto:


W. Domogród




4 szklanki mąki pszennej

pół szklanki miodu wielokwiatowego 

2-3 łyżki powideł śliwkowych

2 żółtka

1 jajo

pół szklanki trzcinowego cukru

4 łyżki masła (około 200 gram)

4 łyżki z brzuszkiem  świeżej śmietany (wystarczy 12%) 

3-4 łyżeczki kakao

przyprawa do piernika gotowa-około 1 płaska łyżka (najlepiej zrobić ją samemu) z cynamonu, goździków, kardamonu, gałki muszkatołowej, ziela ang.)

szczypta soli

2 łyżeczki proszku do pieczenia lub 2 płaskie łyżeczki sodki


oprócz podstawowych składników przydadzą się dwa arkusze folii 40 cm x 40 cm oraz foremki (jeśli ich nie masz użyj szklanki i kieliszka lub innych naczyń)



Przygotowanie


1. Mieszamy mąkę z solą i sodką lub proszkiem do pieczenia, bardzo dokładnie

2. Topimy masło lub margarynę, starając się by nie była zbytnio gorąca. Zdejmujemy z ognia, dodajemy cukier, miód, kakao, przyprawę do piernika i dokładnie mieszamy do rozpuszczenia cukru. Na koniec dodajemy powidła, śmietanę, żółtka i jajo. Mieszamy krótko, tylko do połączenia składników. Masę (powinna być letnia) wlewamy do mąki i wyrabiamy podobnie, jak kruche ciasto, nie za długo. Spłaszczamy na placek, owijamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na dwie godziny

W. Domogród


3. Ciasto po wyjęciu, krótko przerabiamy. Bierzemy jego część, spłaszczamy
i układamy na jednym z foliowych arkuszy (użyłam rękawów do pieczenia). Przykrywamy drugim arkuszem folii i wałkujemy na grubość około 0,5 cm. Zdejmujemy wierzchnią folię i wykrawamy pierniczki. Powyżej opisany sposób bardzo ułatwia pracę i nie wymaga podsypywania mąką, jak to ma miejsce przy tradycyjnym wałkowaniu. Wkładamy do rozgrzanego piekarnika do temperatury 185 stopni C i pieczemy około 10 minut. Kiedy ciastka zaczynają intensywnie, ale przyjemnie pachnieć, czas się zainteresować, by się przypadkiem, lada moment, nie przypaliły.





W. Domogród

4. Przestygnięte pierniczki smaruję lukrem: jeden z nich (rzadszy) używam do smarowania, drugi gęściejszy do dekorowania. Barwię barwnikami rozpuszczającymi się w wodzie (to ważne: są barwniki rozpuszczające się w wodzie i w tłuszczu, jeśli kupisz niewłaściwe, krem lub lukier zważy się). Najlepiej użyć naturalnych barwników (sok z buraka, malin, pokrzywy, mięty). Na rynku pojawiają się już takie bezpieczne barwniki, przygotowane z roślin.




Lukier do smarowania


3/4 szklanki cukru pudru (u mnie jest to porcja zmielonego cukru z młynka)

1-2 łyżki soku z cytryny

2-3 łyżeczki świeżej słodkiej śmietany

2-3 krople olejku pomarańczowego

maleńka szczypta barwnika spożywczego lub sok na przykład z malin

Przygotowanie lukru: Mieszamy składniki i dozujemy gęstość śmietanką lub sokiem z cytryny (zamiast śmietany można użyć białka - z białkiem przygotowałam gęściejszy lukier do dekorowania, bo jest mocniejszy od tego na soku, czy śmietanie) 
Pierniki maluję pędzelkiem. Kiedy wyschną po jednej stronie, maluję drugą stronę.

Lukier do dekoracji


3/4 szklanki cukru pudru

1/2 białka z jednego jajka

1 łyżka soku z cytryny

kilka kropel olejku pomarańczowego


Mieszamy składniki i ucieramy. Masa powinna wolniej spływać z łyżki, jak ciasto na babkę. W razie potrzeby, dodajemy troszkę soku z cytryny lub cukru pudru, nie ma więc sztywnych proporcji. Masa nie może być za gęsta, by można nią było swobodnie dekorować, ale i nie na tyle rzadka, żeby rozpłynęła się z kształtów, na których nam zależało.
Do Świąt jeszcze sporo czasu, więc warto przećwiczyć przepis, popuszczając wodze fantazji przy dekorowaniu. 

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia!
Pozdrawiam Weronika.

32 komentarze:

  1. ciekawy przepis, mi nigdy pierniczki nie wychodziły, więc może w przyszłym roku spróbuję razem z córcią zrobić te z Twojego przepisu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie... Te wyjdą na pewno... Całuski dla Twojej malutkiej królewny... Pozdrawiam cieplutko...

      Usuń
  2. Super Pierniczki u Ciebie to już Bożym Narodzeniem pachnie , ja jutro będę robiła pierniczki :)
    Mikołaje są przesłodkie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Robię je w ciągu roku, bo są naprawdę pyszne i dobrze się przechowują. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  3. Ja też już dziś robię pierniczki:)

    OdpowiedzUsuń
  4. ja z miłą chęcią skorzystam z Twojego przepisiku :) Widzę, że ciasta wychodzi większa porcja, więc i bardziej zaspokoję potrzeby moich łasuchów ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam a przekonasz się, że ich smak i łatwość przygotowania mile Cię zaskoczy..Pomału zabieram się do następnej porcji. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  5. Witaj Weroniko! właśnie skorzystałam z Twojego przepisu na pierniczki - przyznam, że rewelacyjny. Ciasto plastyczne, pachnące, idealne, a pierniczki mięciutkie i pyszne. Pozdrawiam przedświątecznie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj kochana. Bardzo się cieszę, że wybrałaś mój przepis - ja nie lubię suchych pierników a te są jednakowo miękkie zaraz po upieczeniu, czy po kilku tygodniach. Smakowitych i radosnych Świąt Ci życzę.

      Usuń
  6. świetny pomysł z tym rękawem do pieczenia!! na pewno wypróbuję!! :) a pani poleca jakieś firmy?? czy to nie ma znaczenia jaki.. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zwracałam specjalnej uwagi na firmę, ale pewnie są różnice w jakosci. Bardzo często wykorzystuję rękaw nie tyle do samego pieczenia w nim, ale właśnie do ułatwiania sobie prac w kuchni. Pozdrawiam

      Usuń
  7. Witam!
    Pierniczki wyszły wspaniałe - ciasto mięciutkie,pachnące,a przyprawę piernikową zrobiłam z pani przepisu.
    Ponadto kisi się zakwas na barszczyk - to jest to!...
    Bardzo dziękuję za wspaniały blog,za przepisy i za filmiki.
    Serdecznie pozdrawiam - Kazimiera

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje serdecznie. Pani Kazimiero Życzę Rodzinnych Pysznych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Zapraszam w wolnych chwilach do mnie. Może się jeszcze na coś przydam. Pozdrawiam

      Usuń
  8. Witam serdecznie,mam zamiar wypróbować Pani przepis,czy śmietana ma być słodka czy zakwaszana?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Użyłam świeżej 18% takiej, która nie jest kwaśna, ale można dodać słodkiej-nic się nie stanie lub roztopić jeszcze ciut masła

      Usuń
  9. Witam, Pani Weroniko , kiedy dodajemy wspomniane w przepisie 2-3 łyżki powideł?
    pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodałam do roztopionego tłuszczu, tak jak miód i inne , -jest filmik, gdzie wszystko pokazuje
      Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  11. Witaj Weroniko 🙂Mam podobny przepis na pierniki z niewielka roznica , nie dodaje powideł a zamiast śmietany dodaje mleko w ktorym rozpuszczam sode , nie schladzam ciasta , zaraz po wyrobieniu wałkuje i wykrawam pierniczki , sa przepyszne z pewnoscia tak jak i twoje , zachowuja długo świeżość ,śmiało można je upiec kilka tyg przed świętami 🙂 . Weroniko uwielbiam twoje przepisy , kilka z nich wyprobowałam ii nie zawiodłam siè , Pozdrawiam Ula






    🙂 Pozdrawiam serdecznie Ula

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Ulu. Sprawdzę Twój sposób. Zresztą powiem Ci, że i z bez tego wiem, że jest dobry. My po prostu nie lubimy suchych pierników. Cieszę się, że mnie odwiedzasz i dzielisz się z serca swoim doświadczeniem. Ulu miłych i spokojnych przygotowań do Świąt. Pozdrawiam cieplutko!

      Usuń
  12. Witam serdecznie. Dziś upiekłam pierniczki z Twojego przepisu,wyszły wyśmienite tak jak mówiłaś.Jutro będę je lukrować.Mówiąc prawdę to wszystkie Twoje przepisy są rewelacyjne .Serdecznie pozdrawiam i czekam na następne pyszności.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Wandeczko. Dziekuję za wypróbowanie - ja uwielbiam te pierniki, zwłaszcza delikatnie lukrowane i z odrobiną czekolady. Pozdrawiam serdecznie

      Usuń
  13. Witam. Nigdzie nie ma mowy o ilości przyprawy do piernika. Ile dać do tego przepisu? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyprawa jest dostępna w różnych opakowaniach, czasami trzeba dać wszystko lub mniej, zalezy od wagi i przepisu na opak.- ja daję okolo 1 łyżki płaskiej i oprócz tego lubię jeszcze dosypać ciut cynamonu. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Dziękuję, ale nawet sobie poradziłam nie czekając na odpowiedź i muszę powiedzieć, że nie chce już innych przepisów. Te są dla mnie idealne, łatwe, mięciutkie, takich szukałam. Inne Pani przepisy też śledzę i próbuję w praktyce, np. babka piernikowa - super. Wreszcie polubiłam pieczenie. Bardzo dziękuję i pozdrawiam. Irena.

      Usuń
  14. Witam, kiedy najwcześniej można upiec pierniczki,aby były dobre na święta
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Pierniczki można nawet już upiec-ja piekę na 2-3 tygodnie wcześniej. Przechowuję w zamkniętym pojemniku w chłodnym ciemnym miejscu. Pozdrawiam

      Usuń
  15. Mam pytanie, czy ciasto mozna wstawić do lodowki na cala noc ;)?

    OdpowiedzUsuń
  16. Pani Weroniko mam pytanie o mąkę. Jest tyle rodzajów czy raczej typów 480 500 550 którą Pani wykorzystuje? Dziękuję za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
  17. Ten przepis na pierniczki jest bardzo trafiony.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za testowanie i ocenę. Pozdrawiam świątecznie

      Usuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.