Strony

sobota, 17 listopada 2012

Tort migdałowo-porzeczkowy

Tort migdałowo-porzeczkowy to dobrze skomponowane dwa smaki, które przyjemnie jest odczuć, delektując się każdym kęsem.




Składniki na biszkopt kakaowy


6 jaj
4 łyżki maki pszennej
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1,5 łyżki kakao
1/4 szklanki wrzącej wody
cztery czubate łyżki drobnego cukru
szczypta soli

Przygotowanie biszkoptu


Piekarnik nastawiamy na 170 stopni C. Ubijamy białka na sztywną pianę, dodając pod koniec dwie łyżeczki cukru, by utrwalić pianę. Miksujemy żółtka z cukrem i wrzącą wodą aż potroją objętość. Masę żółtkową łączymy delikatnie z pianą z białek. Wymieszane mąki i kakao dodajemy w trzech rzutach, delikatnie mieszając łyżką. Biszkopt kakaowy wylewamy na formę 25 cm x 25 cm lub 50 cm x 25 cm
( w drugim przypadku biszkopt dzielimy na dwie połowy, z której każdą przecinamy, by otrzymać dwa blaty) i szybko wkładamy do gorącego piekarnika. Biszkopt pieczemy 0d 25 do 30 minut. Sprawdzamy patyczkiem, jeśli nie oblepia się na nim mokre ciasto, wypiek jest gotowy. Studzimy biszkopt, najlepiej na kratce a potem kroimy na cztery płaty.



Składniki na krem do tortu


0,5 litra mleka
1 budyń śmietankowy lub waniliowy
1 czubata łyżka mąki pszennej
3 czubate łyżki cukru (mniej, jeśli budyń jest z cukrem)
2 żółtka
250 gram masła lub masła roślinnego
200 gram migdałów (migdały wcześniej gotujemy przez minute w małej ilości wody, dzięki temu łatwo pozbyć się skórek, później je osuszamy, kilkanaście całych odkładamy do dekoracji a resztę mielimy)
2 kopiaste łyżki dżemu z czarnej porzeczki
50 ml likieru pomarańczowego lub innego alkoholu

Krem - przygotowanie


Gotujemy 2/3 mleka z cukrem. W pozostałym mleku rozprowadzamy dokładnie budyń i mąkę. Wlewamy na wrzące mleko i cały czas mieszamy. Nie zrażamy się powstawaniem grudek. Wszystkie powinny zniknąć podczas mieszania. Wyłączamy budyń i zaraz po tym dodajemy do niego żółtka i ponownie dokładnie mieszamy. Miksujemy masło, dodając do niego partiami wystudzony budyń a na końcu alkohol. Dzielimy krem na trzy części. Do jednej z nich dodajemy zmielone migdały i łyżeczkę kakao, do drugiej dżem z czarnej porzeczki  a trzecią pozostawiamy bez zmian.

Przygotowanie tortu migdałowo-porzeczkowego


Układamy na dużym talerzu lub paterze spodni płat, nasączamy ponczem (przygotujemy wcześniej szklankę zimnej osłodzonej wody, z dodatkiem cytryny lub soku z porzeczek i kilku łyżek alkoholu). Smarujemy neutralnym kremem i przykrywamy drugim płatem biszkoptu. Nasączamy i smarujemy porzeczkowym kremem. Przykrywamy trzecim płatem. Nasączamy i smarujemy kremem migdałowym. Układamy ostatni blat. Nasączamy i wyrównujemy boki tortu migdałowo-porzeczkowego, przesmarowując je delikatnie kremem. Robimy polewę, korzystając z przepisu na polewę i wylewamy ciepłą na tort. Kiedy przestygnie dowolnie dekorujemy i wstawiamy do lodówki. Smakowity tort migdałowo-porzeczkowy najlepszy jest na drugi dzień a kiedy się kończy jest jeszcze lepszy. Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.