piątek, 16 listopada 2012

Zalewajka (żurek) - królowa poniedziałków

Bardzo lubię proste zupy, zwłaszcza po wypasionych przyjęciach. W moich stronach zalewajka, w innych nazywana żurkiem, przeważnie była królową poniedziałków. Po obfitych niedzielnych posiłkach lub świątecznych obżarstwach, pragnie się prostej zupy i dlatego jest ona taka wyjątkowa. Jednak nie byłabym sobą, gdybym do niej czegoś nie dołożyła. Ze wschodnich przypraw cenię kurkumę, gdyż oprócz walorów zdrowotnych potrawy wyglądają lepiej.

Zalewajka

Składniki (na 4 osoby)

4-5 dużych ziemniaków
2 litry wody
0,5 szklanki barszczu własnej roboty - potrzebujemy do tego słoik, mąkę żytnią i wodę, zaczynamy od dwóch łyżek i szklanki wody (mieszamy), trzymamy w cieple, na drugi dzień dodajemy kolejne dwie łyżki mąki i pół szklanki wody (mieszamy), cały czas w cieple pod czystą ściereczką lub folią z dziurkami, na trzeci dzień kolejne dwie łyżki i pół szklanki wody.
1 cebula
2 ząbki czosnku
0,5 płaskiej łyżeczki kurkumy
odrobinę roztartej bazylii
sól, pieprz do smaku
2 łyżki oleju lub plaster boczku ( w zależności od diety)

Przygotowanie

Umyte i ubrane ziemniaki kroimy w kostkę, zalewamy wodą, solimy i stawiamy na płytę. Cebulkę kroimy drobno i rumienimy na rozgrzanym oleju lub boczku (kwestia wyboru), dodając pod koniec starty czosnek. Całość dodajemy do gotującej zupy. Zalewajka gotuje się około 15 minut (młode kartofle gotują się tylko 10 minut). Na koniec wlewamy barszcz, dodajemy kurkumę, pieprz i próbujemy, Zupa jest bardzo smaczna i nigdy się nie przeje. Polecam!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czekam na Twoje opinie i cenne rady. Jeśli zostawisz tutaj swój ślad, łatwiej mi będzie trafić do Ciebie.

Google+ Followers

Popularne przepisy

Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...