Składniki na 5-7 porcji
3-4 odfiletowane śledzie lub 6-8 płatów śledziowych
50 ml octu z jabłek lub 30 ml octu 10%
około 1,5 litra zimnej wody do moczenia śledzi
Składniki zalewy do zupy na zimno
około 700 ml śmietany 12 % lub mieszanka śmietany z jogurtem
około 0,5 szklanki wody zimnej przegotowanej (ilość wg uznania, według tego jaką gęstość lubimy- u mnie bardziej gęstość sosu)
sok z jednej dużej cytryny
1 spora cebula drobniutko posiekana
1 łyżka z brzuszkiem cukru lub miodu (pozornie na początku zalewa wyda się słodsza, ale po kilku godzinach będzie akurat, bo tak działają śledzie -dodatek cukru opcjonalny, jeśli go nie chcecie wystarczy go pominąć))
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie
Śledzie zazwyczaj bardzo słone, dlatego trzeba je wymoczyć. Do zimnej wody dodaję ocet, nie tylko dla smaku śledzi, ale dla ładniejszego, jaśniejszego koloru. Jeśli po kilku godzinach nadal są słone moczę w nowej wodzie kilka godzin również z dodatkiem octu (powtórna dawkę można zmniejszyć o połowę.
Odsączone śledzie kroję na drobniejsze kawałki. Cebulę szatkuję na drobniutko. Mieszam oba składniki. Warto spróbować-powinny być przyjemnie kwaskowe - jeśli nie są, na tym etapie dodaję sok z cytryny, ciut pieprzu i mieszam.
Mieszam śmietanę z cukrem, wodą, pieprzem, sokiem z cytryny i niewielką szczyptą soli. Dodaję do śledzi. Mieszam całość i gotowe. Koniecznie wypróbujcie! Danie proste i bardzo smaczne.
Życzę smacznego!
Pozdrawiam Weronika
U nas robi się zupę z głów od karpi i barszcz. Takiej śledziówki jeszcze nie spotkałam.
OdpowiedzUsuńDziękuję, że Pani mi tę zupę przypomniala, danie regionalne z wielkopolski.
OdpowiedzUsuń