Strony

piątek, 21 października 2016

Biszkopt kawowy puszysty łatwy przepis

Witam Kochani! Polecam pulchny biszkopt, aromatyczny, idealny do smakowitych ciast tortowych.







Składniki na dużą formę 24 cm x 40



4 duże jaja

100 g mąki tortowej pszennej- 4 łyżki z brzuszkiem ( u mnie zamojska)

15 g mąki ziemniaczanej -1 łyżka z brzuszkiem mąki ziemniaczanej

150 g cukru

3-4 łyżki mocnego gorącego naparu z kawy (najlepiej mocne espresso)

szczypta soli


Składniki na łatwe ciasto tortowe


biszkopt kawowy

krem budyniowy LINK

3-4 łyżeczki mocnego zimnego naparu z kawy

300 ml dżemu śliwkowego zmiksowanego

poncz: około 300 ml wody zimnej lub napar słabszej kawy wystudzonej, łyżeczka cukru, 50 ml alkoholu (alkohol opcjonalnie)



Przygotowanie biszkoptu i ciasta tortowego

LINK do przygotowania na filmie


Mąkę pszenną tortową mieszam z ziemniaczaną  (typ 450)

Białka ubijam na sztywno. Dodaję cukier partiami miksując dalej aż cukier się rozpuści, co poznac po tym, że masa jest taka błyszcząca i gładka.

Do żółtek dodaję gorącą kawę, najlepiej o smaku dobrego espresso. Bełtam żółtka widelcem i dodaję na raty do ubitych białek miksując na średnich obrotach. Staram się robić to w miarę krótko do połączenia składników

Odstawiam robot. Dodaję do masy jajeczno-kawowej mąki przesiewając je przez sito w dwóch rzutach. Najważniejszy etap- za każdym razem ostrożnie mieszam masę z mąką dużą łyżką, ale w dość krótkim czasie, mniej więcej do połączenia. Chodzi o to, żeby nie uciekło powietrze z ubitych białek.

Wykładam puszyste ciasto do formy. Nie smaruję boków formy, bo te podczas pieczenia będą trzymać ciasto na tyle, że nie powstanie na środku brzuszek. Ciasto piekę w temperaturze 170 stopni C. przez około 30 minut.


Przygotowanie ciasta kawowego

LINK do przygotowania na filmie

Upieczony zimny biszkopt podzieliłam najpierw na 2 równe części a każdą z nich na kolejne dwie jednakowe w zamiarze uzyskania dwóch nieco innych ciast. Często tak robię, by nieco urozmaicić cały wypiek.

Krem z dodatkiem kawy, jak i biszkopt wyjątkowo dobrze smakuje. Mocny zimny napar z kawy najlepiej dodać od razu do mleka lub wody, w którym ugotujemy budyń, czyli bazę do kremu budyniowego. Drugi sposób, nieco ryzykowny to dodanie naparu już do klasycznego kremu budyniowego lub maślanego. Jeśli doda się 2-3 łyżeczki kawy krem nie powinien się zważyć, ale nadmiar kilku kropel płynu może sprawić, że krem się rozwarstwi- co prawda i tak super smakuje, ale nie wygląda ciekawie.
Krem z klasycznej porcji, czyli ugotowany z 1/2 litra mleka, zmiksowany z 250 g masła
LINK do przepisu na krem budyniowy


Biszkopt spodni ciasta nasączam ostrożnie, by wytrzymał nacisk górnych warstw, zwłaszcza jak jest puszysty, jak ten wyżej na zdjęciu. Potem warstwa dżemu śliwkowego domowej roboty. Kolejna warstwa to krem. Następna to płat biszkoptu i wierzch zarazem  (w tym przepisie podzieliłam krem na dwie połowy-jedną zostawiłam klasyczną jasną a do drugiej dodałam 3 łyżeczki bardzo, bardzo mocnej zimnej kawy i zmiksowałam. Jedno ciasto ma krem jasny w środku a po wierzchu przesmarowane jest kremem kawowym, drugie zaś w środku jest kawowy a na wierzchu i po bokach jest białe. Wymiary obu ciast po przygotowaniu 21 cm x 13 cm. Oba pyszne tortowe ciacha posypuję okruchami z tego biszkoptu i wkładam do lodówki na noc. Koniecznie wypróbujcie!

Życzę udanych wypieków!
Pozdrawiam Weronika

3 komentarze:

  1. Uwielbiam takie przepisy! Dzisiaj wypróbuję, pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Idealny przepis na biszkopt! Zrobiony z ciekawości i tak trochę od niechcenia a wyszedł pulchny i bardzo bardzo smaczny. Kradnę przepis ;) pozdrawiam Marta

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.