niedziela, 20 lipca 2014

Trunek z czarnej porzeczki szybki i pyszny

Domowe trunki na bazie świeżych owoców są zawsze najlepsze. Przy okazji przygotowania dżemu z czarnej porzeczki, odciągnęłam trochę pysznego soku, z którego bardzo łatwo można sporządzić aromatyczną niskoprocentową wódeczkę z czarnej porzeczki. To bardzo dobra alternatywa dla nalewki, która mimo lepszego smaku, wymaga nieco przygotowań i oczekiwania na efekt. Oczywiście przepis polecam dorosłym w chwilach osłabienia-w niewielkich ilościach trunek działa, jak lekarstwo na ociężałość.


Moje sprawdzone proporcje na butelkę około 0,75 l:

około 250 ml soku z czarnej porzeczki
około 300 ml wody zimnej przegotowanej
200 ml spirytusu (wódka niestety gorzej się łączy z pozostałymi składnikami - jeśli już ją dodamy to powinna być bez aromatów)

Przygotowanie wódki z czarnej porzeczki




Wlewam spirytus a potem wodę do butelki. Na końcu dodaję sok przez sito. Jeśli sok bardzo mętny warto go wcześniej przefiltrować. Zamykam butelkę korkiem i potrząsam kilka razy. Jeśli pukniecie w butelkę metalowym nożem lub widelcem szkło wyda niski dźwięk a to znak, że mieszanina mętna, niejednolita i musi spędzić minimum trzy godziny w chłodnym miejscu lub w lodówce. To i tak krótko w porównaniu z nalewką, na którą trzeba czekać 2-3 tygodnie. Po kilku godzinach wódeczka się klaruje a szkło daje wysoki dźwięk, kiedyś przez speców i smakoszy porównywany do nutki si. Polecam!!! 


Dziękuję za ciepłe komentarze i polubienia
Pozdrawiam serdecznie Weronika

10 komentarzy:

  1. Nie jestem zwolennikiem picia alkoholu, ale taką z porzeczką (jako lekarstwo) na pewno bym nie pogardziła ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie działa, jak lekarstwo a zawartość alkoholu jest niewielka - wyjątkowo damski trunek

      Usuń
  2. Ja również nie jestem zwolenniczką alkoholu. Lubie jednak czarną porzeczkę w sokach i myślę, że naparsteczek takiej wódeczki nie zaszczkodzi łby, a wręcz przeciwnie - podziałałby na korzyść. Ostatnio jestem w trakcie klarowania naleweczki o wdzięcznej nazwie "Mazurski świt" - truskawkowo - poziomkowej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musi być bardzo aromatyczna. Myslę, że takie słabe trunki z dodatkiem naturalnych świeżych owoców, od czasu do czasu w minimalnych ilościach działają zdrowotnie.

      Usuń
  3. Ja nigdy nie robiłam na własna rękę, zdarzyło mi się spróbować kliku nalewek domowej roboty. Jeśli chodzi o alkohol, to nie przepadam, ale takie trunki bardzo dobrze sprawdzają się na imieninach do skosztowania dla gości. Akurat mam czarną porzeczkę to może zrobię :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Alkohol szkodzi zdrowiu, ale jego niewielki dodatek do nalewek, ciast, syropów na kaszel, naturalnie konserwuje, dezynfekuje, wyciąga smak. Ważne, żeby spożywać z umiarem, od czasu do czasu. Pomimo zalet, nawet niewielka ilość rozluźnia koncentrację, opóźnia reakcję,o czym często, niestety, zapominają kierowcy, siejąc na drogach strach i zagrożenie.

      Usuń
  4. Czy sok z porzeczki pozyskujesz z wyciskarki czy też z sokownika parowego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ograniczam udział sprzętów do minimum - mało strat i mniej roboty. Odciągam sok z owoców prosto z garnka a z porzeczek robię szybko dżem -link do dżemu i soku u góry na początku posta

      Usuń
  5. W buteleczce wygląda wspaniale i na pewno smakuje równie dobrze.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.