Składniki
2 kg czarnej porzeczki
2,5 - 3 szklanki cukru
Przygotowanie
Moja rada: Najszybciej przygotujemy zdrowy dżem lub powidła, używając: dużego, szerokiego, niskiego garnka, dzięki temu szybko redukujemy wodę z owoców. Zaletą tej metody jest ograniczanie cukru do minimum - do kwaśnych owoców dodajemy ciut więcej a do słodkich zdecydowanie mniej.
1. Do umytych porzeczek dodaję cukier. Włączam najmniejszy palnik, podgrzewam i cały czas mieszam do zgotowania. Gotuję maksymalnie do minuty czasu na zmniejszonym płomieniu. Odlewam około pół litra soku przez sito a to, co się na nim zbierze wrzucam do garnka. Butelkę z sokiem dobrze zakręcam - u mnie sok z porzeczki zniknie na bieżąco, bo to początek przetworów z porzeczki czarnej a ważne jest przecież, żeby pochłaniać ją także na świeżo. Odlanie soku to bardzo dobry sposób na przyśpieszenie przygotowania dżemu lu powideł. Sok przeznaczony na zimę pasteryzuję podobnie, jak większość przetworów w słoiczkach, w garnku z bardzo gorącą, ale nie gotującą się wodą, w temperaturze około 80-90 stopni C. przez 15 minut.
2. Wyłączam palnik i mieszam do ostatnich kłębów pary. Kiedy masa ostygnie, wtedy najlepiej ocenić jej gęstość. Jeśli zbyt rzadka włączam ponownie palnik, podgrzewam aż masa zacznie parować i mieszam. Mieszając szybciej pozbywamy się nadmiaru wody. Kiedy masa daje oznaki gotowania natychmiast wyłączam palnik i znowu mieszam dopóki wydobywa się para. W razie potrzeby powtarzam cykl od nowa.
3. Gorącą masę porzeczkową wlewam do wyparzonych słoików. Dobrze zakręcam. Wstawiam do garnka. Zalewam gorącą wodą i pasteryzuje w szumiącej wodzie (woda nie może się gotować) przez 15 minut. Wyłączam i zostawiam słoiki w wodzie do wystygnięcia. Wyjmuję, wycieram, odwracam do góry dnem dla testu szczelności, chociaż przy dżemach to chyba nic nie daje, ale... Niech będzie. Przyklejam proste komunikatywne naklejki, by przy wizycie w piwnicy, od razu je namierzyć...
Polecam przepis na dżem z czerwonej porzeczki
Polecam przepis na dżem z czerwonej porzeczki
Życzę bogatej spiżarni!
Pozdrawiam Weronika
Pychotka!! Uwielbiam takie domowe dżemy, do tego świeże bułeczki i pyszne śniadańko gotowe :-)
OdpowiedzUsuńUwielbiam przetwory z czarnej porzeczki, a dżem to mój ulubiony.
OdpowiedzUsuńWitam Weroniko,czy po odlaniu soku ,porzeczki można potraktować blenderem ?,powiem szczerze ,że nie lubię całych owoców w dżemie,nie wiem czy dobrze zrozumiałam,że sok ma być w bardzo gorącej wodzie 15 minut,ale gaz ma być wyłączony,czy wtedy się zamknie?słoik,i czymoge zrobić go w butelkach po kubusiu,dziekuję za wspaniałe przepisy,pozdrawiam Małgosia z Lublina.
OdpowiedzUsuńOwoce oczywiście można miażdżyć, jak się lubi a pasteryzuję na minimalnym płomieniu pilnując, żeby woda się nie zagotowała a taka zwykle ma temperature około 85-95 stopni. Słoiki, do których wlewamy bardzo gorący dżem czy sok tak naprawdę powinny się zamknąć bez potrzeby gotowania a gotuję dla przedłużenia procesu wypychania powietrza z butelki czy słoików. Warto po pasteryzacji odwrócić słoiki do góry dnem, żeby ułatwić ten proces i sprawdzić przy okazji szczelność zakrętek. Pozdrawiam serdecznie Pani Małgosiu.
OdpowiedzUsuńNastępne dżemiki zrobione bez chemii .Super ! I ta mała ilość cukru reweeeeelacja.
OdpowiedzUsuńDziękuję pięknie za miły wpis/Pozdrawiam serdecznie
UsuńWitam.:-)
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję za cudny przepis. mam tylko jedno pytanie odnośnie owoców.
na twoim zdjęciu wyglądają ja k przetarte. natomiast moje są prawie całe.
Pani Weroniko co zrobiłam żle.?
dziękuję za prze fantastyczne przepisy.Dana
Po kilku minutach gotowania owoce miękną. Musimy wybierać zawsze dojrzałe owoce na przetwory-szybkie do przetwarzania, które łatwo chłoną cukier. Jesli są mimo obróbki cieplnej całe, można je zblendować krótko lub dłużej pogotować i już/ Pozdrawiam serdecznie i bardzo dziękuję za sympatyczny komentarz.
UsuńPyszności, zarówno sok jak i dżem! Ujął mnie i smak i prostota wykonania. Bardzo Pani dziękuję za udostępnienie przepisu. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWzajemnie dziękuje za sprawdzenie przepisu. Pozdrawiam serdecznie
UsuńIle wychodzi słoiczków dżemu a ile soku?
OdpowiedzUsuńJest w poscie i na filmie... 4 słoiki i pół litra
UsuńU mnie dżemów tak nie jemy ale soki uwielbiamy, szczególnie świeżo wyciskane. Z pomocą https://zdrovi.pl/k/wyciskarki-do-sokow-wolnoobrotowe/wyciskarki-jednoslimakowe-poziome/ można to zrobić błyskawicznie. I taki sok smakuje najlepiej, jest pełen witamin z owoców. Nie trzeba dosładzać.
OdpowiedzUsuńAle po kilku razach gotowania nie ma w tym dżemie nic wartościowego moim zdaniem.
OdpowiedzUsuń