wtorek, 12 listopada 2013

Jak zrobić ocet z jabłek

Codziennie metry obierek z jabłek trafiają do kosza a przecież można z nich tanim kosztem zrobić pyszne wino lub ocet jabłkowy.


Zamień ocet spirytusowy na zdrowy ocet jabłkowy. Ocet z jabłek możesz robić przez okrągły rok, bo przecież jabłek w kraju nie brakuje a w kuchni jest po prostu niezbędny. Świetnie kruszy mięso, odchudza a przede wszystkim jest bezpieczny w marynatach, sosach, zupach, czy przetworach...

W skórkach jabłek jest najwięcej witamin, minerałów, pektyn i błonnika...




Składniki


porcja na słoik o pojemności 3/4 litra - z obierek jabłek, przeznaczonych na jedną szarlotkę



Obierki z 5-6 jabłek

słoik o pojemności 3/4 L

kilka łyżek wina białego lub czerwonego (opcjonalnie, bo bez tego też obierki fermentują)

3-4 kopiaste łyżeczki cukru

kilka łyżek octu owocowego (również opcjonalny dodatek, przyśpieszający fermentację)

około 3/4 litra przegotowanej letniej wody





Przygotowanie


1. Do słoika dodajemy cukier, wino, ocet i niewielką ilość wody. Porządnie mieszamy do rozpuszczenia cukru.

2. Upychamy w słoiku obierki i dodajemy resztę wody. Zrobiłam nieco miejsca w słoiku, bo jeszcze w ciągu najbliższych, z górą 2-3 dni, dołożę bieżące obierki ze zjedzonych jabłek. Potem już nic nie dokładam. Słoik przykrywam kawałkiem ręcznika papierowego i gumką. Podczas chłodów stawiam na parapecie w pobliżu grzejnika a latem, gdzie tylko mi nie zawadza. Warto mieszać w trakcie - raz dziennie lub co drugi dzień.

3. Po trzech tygodniach, w ciągu których, co jakiś czas warto przemieszać zawartość, przecedzam ocet a skórki wyrzucam. Ocet powinien być klarowny, choć po jakimś czasie zauważycie, ze na dnie butelki zbierze się niewielki osad. Wówczas wystarczy zlać go do drugiej butelki, starając się go oddzielić, jak najwięcej od osadu lub jeszcze lepiej filtrować go przez sito z watą.

Życzę bogatej domowej spiżarni!
Pozdrawiam Weronika

10 komentarzy:

  1. Od teraz będę się starała zbierać obierki :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można z nich zrobić także coś mocniejszego na lepsze trawienie...


      Usuń
  2. o1 to mi sie bardzo przyda, bo skończył się na dniach, a taki domowy jest penie lepszy ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jakie wino jest w dodane,wytrawne?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodałam półsłodkie (u mnie domowe roboty z wiśni), ale można dodać wytrawne

      Usuń
  4. Tym osadem na dnie jest wodorowinian potasu używany w przepisach włoskich, jak i amerykańskich, pod nazwą cream of tartar. Przepis na ocet niewątpliwie wykorzystam. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ocet jabłkowy ma mnóstwo zastosowań do jakich go wykorzystuję. W kuchni to wiadomo ale także na cerę, do czyszczenia od kamienia czy nawet picie czasami odrobiny na ból brzucha. Także podobno likwiduje brodawki i inne wypryski a nawet działa przeciwłupieżowo. Jeśli ktoś go nie używał wcześniej to polecam wypróbować. Sama robię na takiej zasadzie jeśli ktoś by chciał poznać mój sposób - bardzo podobny http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-ocet-jablkowy/ dziękuję za wpis i zachęcam to wypróbowania jego zastosowań.

    OdpowiedzUsuń
  6. witam pani Weroniko,teraz w zimie jabłka sa spryskane bo skorka jest sliska ,czy takie mimo wszystko obierki tez sie nadaja na ocet nawet jak sie je wymyje???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Zaopatruję się na targowisku u pobliskich sadowników i tutaj wystarczy jabłka umyć a co do tych polerowanych, pozornie ładnych, niekoniecznie dobrych trudno powiedzieć??? , ale ocet można też zrobić z samych jablek bez skórek

      Usuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.