Przepis na filmie LINK
Składniki
Przygotowałam powidła z 5 kilogramów śliwek. Ponieważ były mało słodkie i kwaskowe, dodałam pod koniec 3/4 szklanki cukru. Jeśli śliwki są bardzo słodkie i mniej kwaśne cukier jest zbędny.
Przygotowanie powideł ze śliwek
1. Dojrzałe śliwki myjemy i drylujemy. Osączone wrzucamy do sprawdzonego, wygodnego garnka i podgrzewamy. Na początku podgrzewam śliwki około 15 minut - najdłużej z całego procesu robienia powideł. Kiedy się rozpadną, zestawiam z ognia i mieszam, dopóki pokazuje się para. W przygotowaniu powideł chodzi głównie o to, by odparować, jak najwięcej wody a nie o długotrwałe smażenie owoców, które w efekcie przybierają brzydki ciemnobrązowy kolor. Moje powidła mają piękną śliwkową barwę w odcieniu bordowym.
2. Po 2 godzinach podgrzewam śliwki, nawet nie do wrzenia, byle wzmógł się proces parowania. Podgrzewam maksymalnie pięć minut, cały czas mieszając. Wyłączam płomień, ale mieszam dotąd, dopóki widzę uchodzącą parę. Wbrew pozorom takie zdrowe powidła, robi się bardzo szybko, bo jest to kilka krótkich etapów (4-5 razy powtarzam te same czynności, co dwie godziny).
Po odparowaniu poziom masy obniżył się poniżej połowy garnka. Powidła można zmiksować, jesli wolimy jednolitą konsystencję. Takie zmiksowane świetne do wypieków-kruchych ciastek czy tortów |
4. Na wystudzonych słoiczkach przyklejam napisy, by nie mieć kłopotów z odszukaniem przetworów w spiżarni.
Życzę bogatej spiżarni!
Pozdrawiam Weronika
Zapraszam na przesmaczną roladę drożdżową z powidłami
i treściwą, kruchą pieczoną szynkę z jabłkiem i powidłami
Uwielbiam, z pączkami albo i bez;)
OdpowiedzUsuńile w tych powidłach z tego przepisu (5 kg śliwek i 3/4 szkl cukru) jest kalorii w 100g gotowego produktu??
OdpowiedzUsuńW 100 gramach to około 220 kalorii, ale podpowiem, że łyżeczka, na której powidła wazą około 12 gram mają raptem około 25 kalorii, więc, jak zjesz sobie do kanapki rano i wieczorem to będzie jakieś 50 kalorii. Dzięki za komentarz, jednak bym wolała wiedzieć kim jesteś anonimie...
UsuńPYCHA !
OdpowiedzUsuńLubię też mieszać powidła śliwkowe z malinowym dżemem. To dopiero jest odjazd. Pozdrawiam słodko Danusiu
UsuńWitam ile wychodzi powidel z 5kg owocow? (W g lub litrach). Karolina
OdpowiedzUsuńMnie wyszło około 2,20 litrów, ale może wyjść jeszcze mniej, jesli przedłużymy proces opdparowywania wody.
Usuńnie wiem co się stało - zniknął mój komentarz...
OdpowiedzUsuńMarianna
Czasami tak się dzieję... Odpowiedzi na komentarze piszę często po dwa razy, bo czytelnicy twierdzą, że nie dochodzą...
UsuńDziękuję za odpowiedź.
UsuńMój komentarz dotyczył dżemu z dyni, czy masz jakieś konkretne propozycje?
Zrobiłam na razie w małej ilości powidła zmieszane z jabłkiem - wyszły super, Najwazniejsze, że nie trzeba parszczyć i parszczyć. Chyba bedę robic tylko powidła, bo często na dżemiku jabłkowym mam pleśń inie nadaje sie do spożycia.
Dzięki za prostotę przepisu :)
Marianna
Witaj Marianno
UsuńU mnie za dynią nikt nie przepada i moze stąd ten egoizm i brak przepisu na blogu, ale uważam, że trzeba ją pokroić w kostkę i podobnie, jak powidła smażyć bez długiego gotowania(środek z nasionami wyciąć). Na koniec dodać ulubione przyprawy i cukier
według uznania.
Pozdrawiam
Zrobiłam w tym roku 1szy raz powidła (zobaczyłam Twój post i pomyślałam że to b.dobry pomysł tym bardziej że miałam swoje śliwki, a uwielbiam powidła)...i ..nie wyszły. Po 2 tygodniach stania w piwnicy zaczęły się pienić...Weroniko co mogłam zrobić żle?
OdpowiedzUsuńMoże za mało odparowałam? nie lubię za słodkich więc dodałam cukru, ale niewiele.
Peklowałam je ok 25 min. w wodzie zakręcone już i nie wiem czego mogło braknąć?
Pozdrawiam serdecznie Edyta
Słodkie sliwki słodzimy minimalnie a nawet cukier można pominąć, chyba, że kwaśne i niesłodkie. Niektórzy przykrywają pokrywą garnek, w którym gotują się słoiki-zrobiłam tak kilka razy i przetwory się psuły, choć to nie reguła. Moim zdaniem słabo odparowałaś albo zakrętki trefne. Dziwne, bo powidła ze śliwek dość dobrze się przechowują nawet do dwóch lat. Gorzej się przechowują powidła z jabłek, które trzeba spożywać jak najszybciej.
UsuńPani Weroniko bardzo dziwne, bo robiłam powidła z 4 rzutów i z każdego się zepsuły, "wzburzają się" i czuć winem.
OdpowiedzUsuńOdparowywałam kilka razy (tak jak wymieniłaś w przepisie) i powidła nakładałam do słoiczków raczej gęste. Zakrętki dokręcały mi się dobrze, nie "przekręcały się". Raczej nie wydaje mi się żeby wszystkie zakrętki były złe, były z różnych słoiczków.
Gotowałam słoiczki bez przykrywania garnka. Robiłam już dżemy (także w ub.roku) i nic im się nie stało i wytrzymały cały rok, dlatego nie mogę zrozumieć w czym tkwi tajemnica dobrych powideł i żeby wyszły:)
Pozostaje mi tylko znów spróbować zrobić:) Edyta
Dziękuję
Trzeba dłużej smażyć i ważne żeby śliwki były dojrzałe a nie przejrzałe. W środku musi być jędrny jednolity miąższ bez ciemniejszych przebarwień ze śladami psucia i początkowej fermentacji.
UsuńDziękuję, i to może być cenna wskazówka. Widocznie śliwki są bardziej wymagające; będę próbować jeszcze. Pozdrawiam Panią, Edyta
OdpowiedzUsuńdzisiaj trzeci dzień" gotuję"powidło-masa ma prawie dobrą gęstość-ale nie jest jednolita-widoczne są włókienka miąższu no i te skórki.Jaki jest mój błąd?.Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńSzczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o takich powidłach, ale na prawdę bardzo mnie to zaintrygowało. Sądzę, że będę musiała ich jak najszybciej spróbować ponieważ wyglądają bardzo smakowicie :)
OdpowiedzUsuńJa bardzo lubie tego typu przetwory. Oczywiście nie zawsze mam jak je zrobić sama, wtedy kupuje takie https://www.herbapol.com.pl/produkt/powidla-sliwkowe gotowe od Herbapolu. Sa one na prawdę świetne i wam także polecam ich spróbować. Na prawdę warto
OdpowiedzUsuń