Translate

wtorek, 2 lipca 2013

Domowy dżem z truskawek 300% i sok truskawkowy za jednym zamachem.Domogród
Domowy dżem zawsze najlepszy
Przepis powstał w mojej głowie z szacunku do delikatnej truskawki, której nie powinno się długotrwale smażyć. Podgrzewam około 3 kg dojrzałych owoców bez śladów psucia. Cukier, w ilości maksymalnie 0,75 kg dodaje w dwóch rzutach - najpierw zaraz po umyciu i osączeniu, by owoce pięknie się wybarwiły (cukier ma swoje wady, ale jest doskonałym utrwalaczem koloru), potem dorzucam go, podczas krótkiego gotowania (gotuje owoce maksymalnie 5 minut), dla wybarwienia sporych ilości soku, wypływających z owoców. Oprócz tego na sam koniec dodaje na tą ilość truskawek sok z połówki dużej cytryny (można dać nieco więcej - ważne by sok był dodany, bo dodatkowo zatrzyma na dłużej piękną barwę owoców). Wyłączam palnik i odlewam przez sito 2/3 z całej ilości soku, który się zebrał w garnku. Natychmiast przelewam do wyparzonych buteleczek lub słoików, dobrze zakręcając twisty. Do pozostałej ilości dodaje żelfix (można kupić taki, który ma naturalne pektyny  lub <pektyna amidowana z jabłek i cytryn>- dodałam raptem 3/4 opakowania. Mieszam delikatnie truskawki z zagęszczaczem i jeszcze raz doprowadzam do wrzenia, zestawiam z ognia i znowu delikatnie mieszam do zniknięcia pianki. Wkładam gorący dżem do słoików, zamykam zakrętką i wstawiam do dużego garnka z ciepłą wodą wraz z sokami. Pasteryzuje delikatnym szumem wody (woda nie może bulgotać) przez 10 minut. Zostawiam w garnku do wystygnięcia a potem przenoszę do spiżarni.
Szczegółowy przepis na filmie

Domogród

W podobny sposób warto przygotowywać dżemy i soki z miękkich owoców. Gorąco polecam przepis i życzę Wszystkim zaglądającym na Domogród samych udanych wyrobów.

2 komentarze:

  1. Ale masa truskawek! :) Mniam, musi być przesłodki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy jak mam rzadkie te truskawki po dodaniu zelfixa to Stwardnieja mi w słoiku ?? Czy nic z tego ? Chyba za mało soku odlalam

    OdpowiedzUsuń

Czekam na Twoje opinie i cenne rady. Jeśli zostawisz tutaj swój ślad, łatwiej mi będzie trafić do Ciebie.

Google+ Followers

Popularne przepisy

Odszukaj.com - przepisy kulinarne