Kapusta młoda sama w sobie jest bardzo smaczna, ale kilka dodatków, jak sos pomidorowy, najlepiej swojski, kilka grzybków, dają przy degustacji dużą dawkę przyjemności. W czerwcu, praktycznie raz w tygodniu przygotowuje zasadnicze dania z kapustą młodą w roli głównej. Można ją podawać tradycyjnie z kopytkami, pyzami, ziemniaczkami młodymi z koperkiem (Ach... W prostocie jest tyle smaku...) lub skromniej i zdrowiej. z kaszą jaglaną, gryczaną, ryżem, bądź fasolą, czy zwyczajnie z chrupiącym pieczywem. Przepis na idealne pyzy z mięsem i pieczarkami.
Składniki
2 średnie główki kapusty lub jedna duża (lepiej przygotować więcej i nadmiar przechowywać w słoikach (kapustę tyle co zestawioną z ognia przełożyć do wyparzonych słoików i porządnie zakręcić - bez gotowania - zawartość pasteryzuje się bez gotowania słoików w wodzie a obiadem będzie można się cieszyć kilka dni)
200 ml sosu pomidorowego lub 0,7 kg świeżych pomidorów, obgotowanych i przetartych przez sito lub w całości, drobno pokrojonych, ale bez skórki (można użyć tych z puszki)
około 1 niepełnej łyżeczki soli ( nigdy nie sypię przypraw w nadmiarze, bo lepiej w razie potrzeby później dosolić lub zaostrzyć, niż próbując, denerwować się niepotrzebnie.
1-2 łyżki cukru (opcjonalny składnik, podkręcający smak i kolor)
1 spora cebula
2 ząbki czosnku
3 łyżki octu jabłkowego lub 2 łyżki octu balsamicznego
ulubione ziołowe przyprawy (zioła prowansalskie, liście laurowe, ziele angielskie, chili, pieprz)
Oprócz powyższych składników dodałam 5-6 pokrojonych drobno pokrojonych suszonych podgrzybków i około 250 gram, podobnie rozdrobnionej wędzonki
(1 kiełbaska i grubszy plaster boczku)
1 łyżka mąki pszennej do zagęszczenia sosu (tylko w razie nadmiaru sosu)
Przygotowanie
Zobacz film
Kroimy kapustę nieco grubiej, niż zazwyczaj. Obgotowujemy i odcedzamy z pierwszej wody, zapobiegając ewentualnym problemom z żołądkiem, z powodu obecnej w zieleninie chemii. Nalewamy małą ilość wody, z doświadczenia wiem, że wystarczy jej około 1 szklanki. Doprowadzamy do wrzenia, delikatnie solimy, dodajemy cukier i gotujemy jakieś 2 minuty. Po czym dodajemy grzyby, ocet jabłkowy, wędzonkę i znowu gotujemy kilka minut, co jakiś czas sprawdzając miękkość kapusty. Pod koniec dodajemy sos pomidorowy, paprykę słodką, zioła i próbując, korygujemy smak. W rondelku podsmażamy na oleju poszatkowaną cebulkę, rumienimy i dodajemy pod koniec czosnek. Jeśli w garnku z kapustą jest sporo sosu, wrzucamy do rondelka z cebulką 1 płaską łyżkę mąki pszennej i zasmażamy chwilkę całość. Dodajemy do kapusty i mieszając rozprowadzamy. Mąkę można zastąpić bułką tartą, ale sos będzie wtedy kaszkowaty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.