Strony

czwartek, 15 listopada 2012

Pierogi z kaszą tatarczaną i grzybami

Kasza tatarczana i jaglana gości na moim stole przynajmniej dwa razy w tygodniu. Obie świetnie smakują podane jako gulasz, czy w innej formie. W zależności od wolnego czasu, lubię zrobić z nich farsz do pierogów.




Składniki farszu


3/4 szklanki kaszy tatarczanej
3/4 szklanki kaszy jaglanej
3 szklanki osolonej wody
8-10 grzybów suszonych
1 łyżka zmielonego siemienia (opcjonalnie)
1 białko (żółtko dodamy do ciasta pierogowego)
1 duża cebula
3-4 łyżki oleju
2 pazurki czosnku
sól, pieprz

 

Przygotowanie farszu


Gotujemy obie kasze i grzyby razem w 3 szklankach wody ok. 25 minut, co jakiś czas mieszając. Jeśli jest taka potrzeba dolewamy wody, by się zawartość nie przypaliła. W międzyczasie rumienimy cebulę na oleju, dodając do  niej pod koniec starty czosnek. Wyjmujemy grzyby, siekamy na mniejsze kawałki i ponownie wkładamy do kaszy. Dodajemy także cebulkę, białko, siemię(opcjonalnie) i przyprawy. Próbujemy często, czy odpowiada nam smak.

 

Ciasto pierogowe


3 szklanki mąki
1 żółtko
1 łyżka oleju (ciasto jest elastyczne i nie lepi się do blatu, czy stolnicy)
około 3/4 szklanki wody? (nie lejemy od razu wszystkiej, bo to zależy od wilgotności mąki, więc dozujemy z wyczuciem, by ciasto nie wyszło zbyt tępe ani zbyt luźne)






Przygotowanie pierogów





Wyrobione ciasto przykrywamy ściereczką w misce lub talerzem na kilka minut, niech odpocznie. Dzielimy na porcje, z każdej wałkując cienki placek, ale nieco grubszy niż na kluski a farsz nie będzie prześwitywał. Przy pomocy szerokiego kubka wykrawamy kółka i tak, jak na zdjęciu umieszczamy farsz, składamy na pół i sklejamy (farsz nie może podchodzić do miejsca sklejenia się dwóch warstw ciasta)





Gotujemy około 4 litry wody, do której dodajemy sól (płaska łyżka) i trochę oleju, zapobiegając sklejaniu się pierogów i przywieraniu ich do dna. Wrzucamy pierogi na wrzątek i gotujemy około minuty. Wybieramy cedzakiem i układamy na talerzu do odparowania. Wcześniej można podrumienić cebulkę z czosnkiem lub przygotowując ją do farszu, zrobić większą ilość. Pod koniec rumienienia cebulki dodałam sól i paprykę czerwoną (suszoną słodką), by uzyskać piękną barwę. Taką okrasą polałam pierogi i to wszystko. Te co zostaną odgrzejemy na gorącym oleju, tak, by miały chrupiącą skórkę lub odgrzejemy w piekarniku, czy, jak kto woli w mikrofali (tylko okrasę cebulową trzeba zrobić ponownie). Pierogi z kaszą i grzybami to pożywny i zdrowy obiad. Zajrzyj na stronę kasza jaglana i kasza tatarczana , by się przekonać, jak cenne wartości mają dla Ciebie. Dieta z ich udziałem to klucz do zdrowia i obrona przed otyłością.


Życzę smacznego

Pozdrawiam Weronika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.