Strony

czwartek, 9 października 2014

Bułki z ziarnem pyszne pulchne i treściwe

W tym tylko tygodniu piekłam bułki dwa razy - raz, że na sklep czasu nie było a dwa, że przy moich leniwych jelitach takie pieczywo działa oczyszczająco. Wiem, wiem, że niektórzy z Was rezygnują z pieczywa całkowicie, ale czy warto???



Składniki

porcja na 12 bułek



2 szklanki płatków owsianych
2,5 szklanki mąki pszennej uniwersalnej
4 łyżki z brzuszkiem nasion lnu
3-4 łyżki z brzuszkiem nasion słonecznika
3-4 dag świeżych drożdży
1 łyżka masła z brzuszkiem
3-4 łyżki dobrego oleju (daję oliwę z oliwek)
1 łyżeczka soli ze sporym brzuszkiem
1 łyżeczka ziół prowansalskich
1-2 łyżeczki cukru
około 2 szklanek wody

Przygotowanie


1. Płatki owsiane zalewam szklanką gorącej wody na kilka minut.

2. Opłukuję ziarno pod bieżącą wodą na sicie i osączone dodaję do namoczonych płatków owsianych. Dodaję także sól, zioła suszone i mieszam całość, mniej więcej na coś w rodzaju grubej kruszonki. Po środku robię dołek. Można go wysypać dodatkowo niewielką ilością mąki, żeby woda z zaczynem nie uciekła na dno lub jak wolicie zrobić zaczyn z drożdży w osobnym naczyniu - ja do dołka sypię pokruszone drożdże, posypuję cukrem i zalewam tak około połową szklanką ciepłej wody. Czekam aż drożdże po kilku minutach zaczną pracować...


3. Topię masło w rondelku i dodaję także oliwę, resztę wody, rozlewając płyny wokół dołka z drożdżowym zaczynem. 

4. Wyrabiam ciasto robotem. Zaraz na początku dodaję trochę mąki, jeśli ciasto zbyt luźne lub wody, jeśli zbyt tępe. Ciasto powinno być gęste, ale nietwarde. Wyrabiam grubymi łopatkami około 3-4 minut. Dobrze wyrobione ciasto z łatwością odchodzi od łopatek. Wyrównuję kopułkę ciasta i posypuję odrobiną mąki po wierzchu. Przykrywam ściereczką i odstawiam na minimum 2 godziny. Dobrze wyrośnięte ciasto daję najlepsze efekty.



5. Ciasto po wyrośnięciu uciskam centralnie i wyrabiam ręką przez kilka chwil. Toczę z niego wałek, który dzielę na 12 porcji, formując każdą na kształt bułeczki. Bułki wykładam na blachę, wyłożoną papierem do pieczenia i zostawiam je na około pół godziny do wyrośnięcia.

6. Bułki można naciąć ostrym nożem, co zapobiega pękaniu. Mój przepis jednak testowałam już wielokrotnie, zmieniając wcześniej proporcje składników i ostatnimi czasy, rzadko kiedy któraś jest popękana.

7. Tuż przed pieczeniem smaruję bułki mlekiem lub wodą dla zwilżenia i posypuję ziarnem.

8. Wstawiam do piekarnika, nagrzanego do 195 stopni C (+5 stopni więcej, jeśli trzeba - wszystko zależy od rodzaju piekarnika, jak podpieka z góry i z dołu).
Piekę około 30 minut na dolnej półce, grzałka góra dół.

Życzę udanych wypieków!
Pozdrawiam Weronika


7 komentarzy:

  1. Pieczywko samo zdrowie. Aż miło popatrzeć. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością wypróbuję przepis, bo wyglądają cudownie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bułki pycha a samopoczucie po nich bardzo dobre. Polecam Jolu

      Usuń
  3. Witam. A czy można mąkę pszenną chociaż w części zastąpić mąką np. orkiszową lub pszenną razową ? Teraz takie czasy. Pozdrawiam. Ilona

    OdpowiedzUsuń
  4. Zrobiłam i w smaku są bardzo dobre. Nie dominuje zapach drożdży, co dla mnie ma duże znaczenie i nie są przesolone. Natomiast moje nie wyrosły tak pięknie jak Pani. Ale na pocieszenie samej siebie dodam, że to było moje pierwsze w życiu ciasto drożdżowe i pierwsze bułki. Są upieczone, nie gliniasta tylko po prostu mniejsze ;)

    A tak z innej beczki - jak usmażyć placki z jabłkami , żeby nie były gumiaste??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam dzisiaj robiłam takie placki. Będą wkrótce opublikowane - proszę spróbować z malej ilości, jak się spodoba a moim zdaniem na pewno - są pulchne mięciutkie. Ścieramy jedno jabłko, dodajemy 1 łyzkę mąki ziemniaczanej z brzuszkiem, 1 jajko, 1 łyżkę z brzuszkiem namoczonych i odciśnietych płatków owsianych, garść orzechów włoskich i szczypta soli. )Orzechy opcjonalnie) Wymieszać i smażyć. Pozdrawiam

      Usuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.