Agresywne miksowanie robotem pozbawia go pęcherzyków powietrza i ciasto robi się po upieczeniu, jak gumowaty placek.
Składniki
biszkopt z 4 lub 5 jaj. Polecam mój sprawdzony przepis na puszysty biszkopt LINK
400 gram jogurtu naturalnego250 gram śmietany kremówki
150 ml sosu owocowego (najlepiej z aromatycznych owoców, jak maliny, czy truskawki)
1 łyżka cukru pudru z małą górką
4 łyżeczki z brzuszkiem żelatyny
50 gram migdałów
Poncz
3/4 szklanki zimnej przegotowanej wody
sok z połowy cytryny
2 łyżki spirytusu lub innego alkoholu (opcjonalnie)
1 łyżeczka cukru pudru
oraz polewa - super shine LINK - polecam!!!
Przygotowanie tortu z masą malinową z polewą i migdałami
1. Do rondelka z ciepłą wodą wstawiamy szklankę z żelatyną, zalaną sosem malinowym (może to być sok lub przecier z owoców zrobiony na świeżo, czy z mrożonki). Tuż przed przygotowaniem ciasta podgrzewamy tylko tyle, nie gotując, by żelatyna rozpuściła się całkowicie. Podczas łączenia z masą jogurtowo-śmietanową powinna być ciepła, ale nie gorąca.
2. Wystudzony biszkopt kroimy na dwa płaty i nasączamy ten, który ma być spodem (na spód najlepiej użyć odwrócony płat z wierzchu biszkoptu , tworząc masywną podstawę tortu). Tort możemy przygotować w tortownicy, bo jest to zdecydowanie łatwiejsza metoda i równie efektowna.
3. Zimną śmietanę kremówkę ubijamy (używam 30 procentowej, bo w przeciwieństwie do 36%, nie zamienia się tak szybko w masło). W drugim naczyniu ubijamy zimny jogurt, choć nie da go się ubić tak, jak śmietany, na sztywno, ale ubijając około 3 minut, daje się go porządnie napowietrzyć, by w ogólnym efekcie powstała pyszna pianka. Łącze obie masy, dodaje cukier puder i króciutko miksuje. Masy z samej śmietany są smaczne, ale niestety mdłe i zbyt ciężkie a z jogurtem bardzo przyjemne w smaku i idealne na kwaśność. Do szklanki z ciepłą rozpuszczoną żelatyną w soku, dodaje kilka łyżek masy jogurtowo-śmietanowej, szybko bełtam łyżką, wlewam do całości, którą energicznie, ale krótko miksuje. Wstawiam do lodówki aż zgęstnieje.
4. Wykładam porcję masy na nasączonym spodnim płacie i wstawiam na chwilę do lodówki.
5. Nakrywam drugim płatem. Nasączam. Wykładam resztę pianki owocowej na wierzch tortu i wyrównuje powierzchnię. Ponownie wstawiam do lodówki. Robię polewę i łagodnie ciepłą polewam wierzch tortu. Natychmiast posypuję podprażonymi i posiekanymi migdałami. Po 2 godzinach można ucztować.
Zapraszam także do przepisu na przepyszny owocowy tort LINK
Życzę udanych wypieków!
Pozdrawiam Weronika
Trochę bardziej chyba kaloryczny, ale i tak pyszny musiał być ;)
OdpowiedzUsuńPorównując do maślanych kremów, to kalorii w nim tyle, ile w smietanie kremówce, której jest tu tylko 250 gram a 100 gram smietany 30% to tylko 287 kalorii, gdzie w maśle masz ich prawie 800, więc śmiało możesz się skusić... Pozdrawiam
Usuńniskokaloryczny to coś dla mnie:)
OdpowiedzUsuńDziękuję za wpis i pozdrawiam kulinarnych obieżyświatów
UsuńAleż mi robisz smaka swoimi pysznościami ;) pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńWłasnie, kiedy tak pracujesz przy swoich arcydziełach, taka porcja energii, by się przydała, ale jak ją przesłać... Może kiedyś będzie to możliwe. Pozdrawiam serdecznie
Usuń