środa, 26 czerwca 2013

Krem truskawkowy naturalny najlepszy przepis

Tort truskawkowy z nutą kawy - zobacz przepis

   Składniki


2 szklanki umytych i rozdrobnionych truskawek (owoce muszą być ładnie wybarwione i dojrzałe)
około 200 ml wody (jeszcze lepiej użyć około 200 ml soku z truskawek - krem będzie intensywniejszy i bardziej aromatyczny)
4-5 łyżek cukru
1 kopiasta łyżka mąki ziemniaczanej
1 kopiasta łyżka mąki pszennej
250 gram prawdziwego i sprawdzonego masła
1 łyżka spirytusu (opcjonalnie - ja dodaję, bo jego niewielka ilość sprawia, że smak kremu jest nieporównywalnie lepszy)
2 łyżki soku z cytryny (w przypadku, gdy krem nie jest dostatecznie kwaskowy)

 

Domogród
Truskawki przygotowane do obróbki

Przygotowanie kremu truskawkowego


Truskawki wrzucamy do rondla, dodajemy cukier zaraz na początku - to ważne - cukier utrwala kolor i smak. Dodajemy do nich niewielką ilość wody lub soku truskawkowego a w pozostałym płynie dobrze rozcieramy mąki na gładką masę. Truskawki podgrzewamy, mieszając co jakiś czas. Kiedy zaczną się gotować, zmniejszamy płomień i pozwalamy im delikatnie pyrkać, maksymalnie, przez pół minuty i wlewamy rozrobione mąki, mieszając przy tym energicznie. Zestawiamy z ognia gęsty truskawkowy kisiel i czekamy aż ostygnie.
W misie miksujemy masło dotąd, aż wyraźnie zbieleje i zaczynamy dodawać w odstępach, po jednej łyżce truskawkowy kisiel, cały czas przy tym, pracując robotem. Na koniec przyprawiamy krem spirytusem lub sokiem z cytryny i krótko miksujemy. Krem truskawkowy zobacz na filmie.


Truskawkowy kisiel naturalny

Płat biszkoptu z kremem truskawkowym




Zobacz także sprawdzone przepisy na:

krem budyniowy klasyczny
krem budyniowy bez mleka
krem czekoladowy

16 komentarzy:

  1. Oooj! Chyba będę tu stałym bywalcem! Nie wiesz jak mi imponuje, gdy ktoś sam robi rzeczy, które można nabyć w każdym spożywczaku w proszku. Budynie, kremy, marzę, by mieć tyle zdolności i czasu, by za każdym razem robić wszystko sama od A do Z! Świetny przepis!
    dariawkuchni.blogspot.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo mnie to cieszy, co mówisz, zwłaszcza, że jesteś młodziutka a to nadzieja, że ludzie muszą zacząć czerpać, jak najwięcej z natury, by się nie zagubić w tym dziwnym sztucznym świecie, raniąc się na własne życzenie cywilizacyjnymi chorobami. Dla mnie w małym jabłku jest więcej piękna i wartości, niż w tym napompowanym chemią. Choćby taki kisiel, zwłaszcza latem, można przecież zjeść z naturalnych składników... Pozdrawiam!

      Usuń
    2. Święte słowa :) Żałuję, że już coraz mniej na świecie takich babć, które dla osób jak ja, czy Ty, to skarby. Babć, których dom zawsze pachniał świeżą drożdżówką i gdzie samodzielnie przyrządzały dżemy, konfitury i nalewki z owoców z sadu za domem!

      Napisałaś mi, że świetnie sobie radzę w kuchni... Nawet mnie to rozbawiło, bo jestem totalnym żółtodziobem! Ja rozumiem, że trzeba amatorów chwalić, żeby się nie zniechęcili, ale są granice :D
      Dziękuję Ci za miłe słowa :)

      Usuń
  2. Nie jesteś amatorką - Ty kochasz to robić, przecież widzę a do tego jak piszesz o swoich działaniach, o tym, że masz tyle pomysłów, możliwości komponowania składników... Czytałam twoje słowa i wiem, że jesteś utalentowaną miłą osobą. Tobie nuda nigdy nie wejdzie w drogę, bo zawsze będziesz robiła coś ciekawego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Krem wykonałam, tylko alkoholu dodałam naprawdę szczodrze, bo ciągle wydawał mi się za bardzo maślany. Krem w torcie zdał egzamin, o czym zaświadczyły miny konsumujących :) Lekko kwaskowaty, intensywnie różowy i cudownie pachnący. Myślę, że przepis wart uwagi również dla samego kisielu.

    Pozdrawiam serdecznie autorkę i dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję pięknie za przetestowanie przepisu a co do alkoholu to oczywiście zalezy od tego, jakich biesiadników będziemy mieć na przyjęciu. Dla dzieci można smak kremu wzmocnić sokiem z cytryny.

      Usuń
  4. Dziękuję za tą cenną uwagę, zwłaszcza, że komu jak komu, ale dzieciom ten krem będzie zapewne smakował najbardziej.

    OdpowiedzUsuń
  5. Weroniko mam pytanie czy do kremu zamiast masła może być bita śmietana?
    Pozdrawiam i życzę miłego dnia

    OdpowiedzUsuń
  6. Pewnie, że tak, ale trzeba jej dodawać porcjami i sprawdzać konsystencję, żeby nie była zbyt lużna. Pozdrawiam i ciepłego weekendu życzę

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam P.Weroniko! przepis na krem truskawkowy jest rewelacyjny. Pozdrawiam serdecznie .
    Korzystam również z Pani przepisu na biszkopt z 6 jaj - bomba!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za testowanie przepisów i milutki komentarz. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie...

      Usuń
    2. czy mogę zastąpic w tej masie maslo na margarynę? W taki upał, boję się, ze maslo splynie z torta

      Usuń
    3. i Drugie pytanko: w większości mas podaje Pani, by ucierac maslo 25 dkg a kostki maja po 20 dkg. To czy to robi jakas roznice jak bede ucierac 20 dkg czyli kostke? dziękuje

      Usuń
    4. Można zastapić margaryną, ale trzeba użyć sprawdzonej, która ma śladowe ilości wody, bo potem przy miksowaniu z budyniem lub kisielem krem może się warzyć.
      Ilośc masła dopasowana jest do pół litra budyniu lub kisielu -trzeba po prostu zrobić o 100 ml mniej kisielu i wtedy wystarczy 200 g masła - im mniej masla tym krem bardziej kluchowaty mało puszysty

      Usuń
  8. Czy w ten sposob mozna zrobic krem z dowolnego owocu?

    OdpowiedzUsuń
  9. Czy można zrobić krem z mrożonych truskawek?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.