Strony

czwartek, 10 października 2024

Ciasto ze śliwkami takie jak lubisz hit jesieni pulchne pyszne i wilgotne

 Witam Kochani! Sezon śliwkowy trwa. Polecam wyjątkowy przepis, który sprawia, że ciasto naprawdę rozpływa się w ustach a w towarzystwie naszych polskich śliwek nabiera niesamowitego smaku.


Składniki na ciasto (najlepiej na dużą formę  zbliżona do wymiarów 25 cm x 38 cm)


ok. 70 dag śliwek dojrzałych

420 g mąki tortowej (3 szklanki o poj. 250 ml=w sumie 750 ml

4 duże jajka lub 5 mniejszych

ok. 180 g cukru drobnego lub ciut więcej

200 ml mleka

180 ml oleju lub 200 g. masła stopionego

płaska łyżka cukru waniliowego lub inny aromat

2 płaskie łyżeczki sody spożywczej

szczypta soli


Kruszonka składniki:

ok. 0,5 szklanki mąki pszennej (ok. 125 ml lub ok. 70 g)

ok. 50 g. masła 82% tłuszczu

2 łyżki cukru

szczypta soli


Przygotowanie

LINK do przygotowania na filmie


Oddzielam białka od żółtek i lokuje w osobnych misach- miska z  żółtkami musi być większa.

W osobnej misce mieszam mąkę z cukrem waniliowym i sodką spożywczą.

Ubijam pianę z białek z dodatkiem szczypty soli na sztywno. Pod koniec warto wmiksować do piany 2 łyżeczki cukru, żeby ją utrwalić, dzięki temu wolniej wypływa z niej woda.

Do misy z żółtkami dodaję cały cukier. Miksuję na krem na jednolitą masę. Dodaję partiami olej cały czas miksując do połączenia składników. Dolewam mleko ostrożnie miksując do połączenia (mleko można dodać wcześniej przed dodaniem oleju). Wsypuję przesianą mąkę. Miksuję krótko na jednolitą masę. Pora na ostatni składnik ciasta czyli pianę z białek. Można dodać ją całą od razu lub jeszcze lepiej na dwa razy. Mieszam pianę z ciastem ręcznie łyżką lub szpatułką, jak najkrócej - tylko do połączenia tak jak przy biszkopcie czy cieście gofrowym.

Wylewam kremowe ciasto (powinno być gęściejsze nieco od ciasta gofrowego) do wysmarowanej formy. Wygładzam i układam na cieście połówki śliwek. Posypuję śliwki odrobiną cukru i cukru waniliowego. Na tym etapie można darować sobie kruszonkę i po prostu wstawić ciasto do piekarnika -temperatura ok. 175 stopni C. na ok. 45 minut, grzałka góra-dół lub termo-obieg.


Składniki kruszonki włożyć do rozdrabniacza(masło najlepiej włożyć nieco rozdrobnione). Krótki przerywany miks i kruszonka gotowa gdyby była drobna czyli zbyt sucha wystarczy dodać 1-2 łyżki mleka a gdyby była zbyt gruba trzeba dodać 1-2 łyżki mąki i powtórzyć krótkie miksowanie.



Ciasto z kruszonką lepiej ułożyć nieco poniżej środkowej półki w piekarniku -temperatura ok. 175 stopni C. na ok. 45 minut, grzałka góra-dół lub termo-obieg. Tradycyjnie sprawdzamy pod koniec patyczkiem, czy nie osadza się na patyczku surowe ciasto i gotowe. Pychotka! Polecam!

Życzę udanych wypieków!

Pozdrawiam Weronika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.