Składniki na około 3,5 litra sosu
3 kg pomidorów dojrzałych mięsistych
3 cebule
3 ząbki czosnku
3-4 większe pietruszki
4-5 srednich marchewek
1 seler średniej wielkości
180 ml cukru trzcinowego
1 łyżka soli z brzuszkiem
3-4 łyżki octu (użyłam owocowego)
2 łyżki masła klarowanego lub inny tłuszcz do smażenia
przyprawy wg uznania: u mnie bazylia, kminek, papryka słodka i ostra
Przygotowanie
LINK do przygotowania na filmie
Usuwam z pomidorów twarde środki. Parzę pomidory we wrzątku około minuty. Odcedzam i oziębiam trochę zimną wodą, żeby nieco przestygły i zaraz obieram ze skórek. Można pominąć usuwanie skórek i zmiksować pomidory miękkie po gotowaniu. Pomidory po obraniu kroję na pół i wrzucam do sporego garnka, gdzie jest jeszcze sporo wolnego miejsca. Gotuję bez przykrycia na niewielkim grzaniu około godziny, co jakiś czas mieszając po spodzie, żeby nie przywarły. Miksuję po przestudzeniu.
Na rozgrzanym tłuszczu lekko rumienię posiekaną drobniutko cebulę i zaraz dodaję marchew, pietruszkę, seler, pokrojone w średnią kostkę. Mieszam i krótko podsmażam. Dodaję posiekany czosnek. Mieszam. Dodaję ciut soli, kminku i bazylii i znowu całość krótko podsmażam. Dodaję około 300 ml letniej wody - tak, by nieco zanurzyć warzywa. Przykrywam i duszę krótko do miękkości, od czasu do czasu mieszając. Ważne, by ich nie rozgotować. Nie polecam gotowania warzyw razem z pomidorami.
Ponownie podgrzewam masę z pomidorów. W trakcie dodaję do nich cukier, łyżkę soli z brzuszkiem, paprykę słodką i ostrą, bazylię, kminek oraz ocet. Mieszam i próbuję. W razie potrzeby dodaję ciut soli lub cukru. Kiedy masa zaczyna się gotować dodaję duszone warzywa. Mieszam i zaraz jak zagotuje się całość przelewam do wyparzonych słoików. Zakręcam dokładnie. Pasteryzuję słoiki w garnku z gorącą wodą, której wysokość sięga do 3/4 wysokości słoików, około 10-15 minut na minimalnym grzaniu (woda nie może się gotować). Słoiki w piekarniku pasteryzuję około 30 minut w temp. 140 stopni C, grzałka góra-dół lub termoobieg. Ważne, by po pasteryzowaniu uchylić drzwiczki piekarnika.
Życzę bogatej spiżarni!
Pozdrawiam Weronika
Witam serdecznie, cieszę się z tego przepisu bo to akurat sezon pomidorowy. Czy konieczne jest dodawanie marchewki, pietruszki i selera?? Pozdrawiam serdeczenie.
OdpowiedzUsuńWitam Pani Magdo. Oczywiście, że można pominąć-ja tak uniwersalnie podchodzę do tego sosu, bo z warzywami jest to też idealny dodatek do zupy pomidorowej. Pozdrawiam serdecznie
UsuńZima coraz bliżej chyba muszę taki sosik zrobić;)
OdpowiedzUsuńPolecam pyszny jest ten sos :)
OdpowiedzUsuń