Składniki
ciasto pierogowe z 3 szklanek mąki polecam mój przepis
około 250 g wołowiny ugotowanej lub inne mięso gotowane lub duszone
jarzyny gotowane - u mnie marchewka i pietruszka
około 100 g kaszy gryczanej (użyłam niepalonej)
2 cebule
2 ząbki czosnku
1 kromka chleba
kilka łyżek oleju do smażenia
sól, pieprz do smaku według uznania
1 łyżeczka suszonych przypraw ziołowych - tymianek, majeranek, zioła prowansalskie,pieprz ziołowy
mały pęczek natki świeżej lub suszonej
Przygotowanie pierogów
Przepis na FILMIE
Około 3/4 szklanki kaszy suchej (szklanka 250 ml) opłukuję pod bieżącą wodą i przelewam wrzątkiem. Wrzucam kaszę do nieznacznie osolonej wrzącej wody w ilości półtorej szklanki. Gotuję krótko - pół minuty maks na małym ogniu. Zestawiam, owijam garnek z kaszą w ręcznik i wkładam na pół godziny pod koc. Kasza będzie idealna.
Zarabiam ciasto pierogowe i odstawiam na pół godziny pod przykryciem. Zrobi się miękkie i elastyczne.
W międzyczasie chleb zalewam zimna wodą. Podsmażam drobno pokrojoną posoloną lekko cebulę, do której dodaję pod koniec przyprawy i posiekany czosnek. Mieszam i zaraz zestawiam z palnika.
Mięso, jarzyny, namoczony odciśnięty chleb mielę w maszynie (kaszę, cebulę tez można zmielić, jeśli chcemy uzyskać gładki farsz). Dodaję do farszu podsmażoną cebulę z czosnkiem, sól, pieprz, trochę suszonej natki z pietruszki i dokładnie mieszam. Jeśli farsz jest zbyt suchy w smaku, dodaję 2-3 łyżki oleju i mieszam.
Formuję pierogi - ciasto przerabiam krótko i dziele na 3 porcje - dwie pozostałe chowam pod przykryciem. Formuję długi wałek z ciasta o średnicy około 3 cm, dzielę na kawałki, kazdy o grubości około 2 cm, Spłaszczam i wałkuję na okrągłe lub od razu na owalne placuszki, by łatwiej zawijać farsz - podsypuję minimalnie mąką, żeby ciasto łatwo się sklejało a ciasto z mojego przepisu bardzo polecam - elastyczne i gładkie. Gotuję tą porcję pierogów na 3 razy, około pół minuty do minuty czasu, w dużym garnku, na niedużym ogniu, w wodzie osolonej z dodatkiem oleju. Za każdy razem wrzucam pierogi (około 15 szt) na wrzątek pojedynczo i zaraz mieszam, żeby nie przywarły do dna. Pierogi wyjmuje dużym sitem na raz - dzięki temu sa idealne i nierozgotowane.
Życzę smacznego!!!
Pozdrawiam Weronika
Pierożki palce lizać, ale te na pierwszym zdjęciu wyglądają że były jeszcze na koniec po ugotowaniu raczej podsmażone, prawda ???
OdpowiedzUsuńO tak. Kiedy pierogi dobrze ostygną można je podsmażyć, ale świetne są też na gorąco po ugotowaniu z cebulką. Polecam!
UsuńWeronika już byś mojego męża z kuchni nie wygoniła. :)
OdpowiedzUsuńPolecam Elu. Dziekuje za odwiedziny
UsuńPrzyznam, że nigdy jeszcze sama nie robiłam pierożków. Ale Twój farsz jest bardzo intrygujący.
OdpowiedzUsuńFarsz z niepalona kaszą gryczaną jest super, tak jak z jęczmienną czy jaglaną. Polecam!!!
UsuńNatrafiłam tutaj na przepis naleśnikowy, teraz czas na pierogi! :) Jak dotąd wersję z kaszą gryczaną jadłam w połączeniu z serem, na innym blogu podpatrzyłam kaszę+grzyby, a u Ciebie znowu odmiana: kasza i mięso. Czas zacząć lepić ciasto... ;)
OdpowiedzUsuńSzanowna Pani,
OdpowiedzUsuńprzepis na ugotowanie kaszy gryczanej to mistrzostwo świata. Powinna Pani dostać medal.
Dziekuję!!!. Szkoda, że póżno odpowiadam, ale nie zawsze docierają do mnie wszystkie powiadomienia. Pozdrawiam serdecznie
UsuńTo objętościowo czy wagowo pół na pół. (Jest drobna różnica np. 1 kg pierza i 1 kg ołowiu)
OdpowiedzUsuńmarek.jurasz@o2.pl
akurat w tym przypadku mozna jak się komu podoba objętościowo, wagowo, czy też całkiem nie po równo
Usuńprzepis na ugotowanie kaszy gryczanej to mistrzostwo świata :)
OdpowiedzUsuń