wtorek, 13 maja 2014

Przepis na miodową stefankę

Pamiętam stefankę z dzieciństwa i niestety muszę to powiedzieć, że te kupne nigdy mi za dobrze nie smakowały a z czasem zaczęłam robić je sama. Mam nadzieję, że może wypróbujecie w stu procentach bez cukru, zdrowe ciasto na miodzie.

Składniki na ciasto




4 szklanki mąki bez czubów
200 gramów masła lub margaryny
2 żółtka
1 jajo
1/2 szklanki miodu wielokwiatowego
4 kopiaste łyżki śmietany 18% (2/3 szklanki)
1 łyżeczka kakao
1 łyżeczka korzennych przypraw
szczypta soli
4-5 łyżek ulubionych powideł lub dżemu
1 kopiasta łyżeczka proszku do pieczenia lub sodki


Przygotowanie




1. Mąkę, sól, proszek do pieczenia mieszam dokładnie.

2. Do ciepłego rozpuszczonego masła dodaję miód. Chwilę mieszam. Dodaję żółtka, jajo i krótko mieszam. Dodaję kakao, przyprawy. Krótko mieszam tylko do połączenia. Na koniec dodaję śmietanę i ponownie krótko mieszam.

3. Łącze suche składniki z płynnymi i bardzo krótko zarabiam ciasto, tylko do połączenia składników (to rodzaj ciasta kruchego, dlatego nie należy przedłużać wyrabiania). Wstawiam do lodówki razem z miską, w której wyrabiam, pakując wszystko do folii, na przynajmniej pół godziny.

4. W międzyczasie przygotowuję krem do ciasta

5. Wyjmuję ciasto z lodówki i jeszcze krótko wyrabiam - jest bardzo elastyczne, nie podsypuję nawet mąką, idealnie się formuje. Dzielę go na cztery mniej więcej równe części i zaczynam wałkować pierwszy prostokątny placek. Moja forma (pomiar od góry) ma wymiary 36 cm x 23 cm, zaś same placki po upieczeniu około 34 cm x 20 cm. Formę smaruję olejem i przy pomocy wałka umieszczam w niej stefankowy placek. W formie koryguję jego kształt, żeby dobrze wypełnił spód. Każdy placek piekę około 10 minut w temperaturze 180 stopni C, środkowa półka, grzałka góra-dół. Nie myję formy a jedynie, przy pomocy ręcznika papierowego, nasączonego w oleju, przecieram formę, usuwając przy okazji niewielkie przywarki po poprzednim placku. 


6. Wystudzone placki przekładam kremem z kaszy manny - zdrowszą masą bez cukru z dodatkiem miodu. Spodni płat, przed położeniem kremu, smaruję dżemem domowej roboty (u mnie dżem z aronii i śliwek, bardzo dobrze się sprawdzi dżem z czarnej porzeczki). Na wierzch polecam mój przepis na sprawdzoną polewę

Życzę udanych wypieków!
Pozdrawiam Weronika

7 komentarzy:

Dziękuję za testowanie przepisów i komentarze.
Jeśli potrzebujesz porady możesz też napisać w komentarzu na moim kanale Domogród w You Tube.