Składniki
6 średnich jabłek
pół kilograma mąki pszennej
250 gram masła lub margaryny
pół szklanki cukru
kilka łyżek zimnej wody około 1/6 szklanki
2 żółtka
1 jajo
1 łyżeczka proszku do pieczenia
otarta skórka z cytryny
szczypta soli
1 łyżeczka cynamonu do masy jabłkowej
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej do masy jabłkowej
1-2 łyżeczki cukru do masy jabłkowej
Przygotowanie szarlotki
1. Do mąki dodajemy sól, proszek do pieczenia i cukier. Mieszamy na sucho. Dodajemy masło, żółtka, wodę i jajo. Wyrabiamy krótko, tylko do połączenia i wstawiamy na pół godziny do lodówki.
2. Umyte jabłka ścieramy na tarce i wrzucamy do garnka. Kiedy zaczną się gotować, dosypujemy cynamon i cukier (cukru tyle, ile uznamy za stosowne - to zależy od jabłek) oraz mąkę ziemniaczaną (opcjonalnie, jeśli masa z białek ma dużo soku). Mieszamy dokładnie, zestawiamy z ognia i studzimy.
3. Ciasto dzielę na dwie części - większą na spód i mniejszą na wierzch. Tą ostatnią ponownie chowam do lodówki a spodnią krótko przerabiam i wałkuję na pożądany kształt. U mnie jest to typowa forma na tartę o średnicy około 28 cm, więc staram się uzyskać okrągły placek, który przenoszę na ceramiczną formę (takie formy są rewelacyjne, bo nie trzeba szarlotki z niej wyjmować, co w przypadku blaszanych jest to konieczne, bo reagują z ciastem, zmieniając jego smak po obrzeżach na niekorzyść. Ciasto zawijam na rantach formy, żeby nie zsuwało się w dół pod wpływem temperatury w piekarniku. Widelcem nakłuwam w kilku miejscach i podpiekam w temperaturze 180 stopni C przez około 15 minut.
4. Wystudzony spód smaruję roztrzepanym białkiem i wykładam nań masę jabłkową. Wyjmuję z lodówki wierzchnią porcję ciasta. Krótko przerabiam i wałkuję okrągły placek tak, by przykrył nadzienie z jabłek. Sklejam ciasto po brzegach i smaruje roztrzepanym białkiem. Na koniec posypuję wierzch trzcinowym cukrem (można go zmieszać z cukrem waniliowym) i wstawiam do piekarnika na około 30-35 minut. Na dużą prostokątną formę trzeba przygotować ciasto z 3/4 kilograma mąki, 4-5 jaj, 1,5 paczki masła (375 gram), nieco większej ilości cukru, 1,5 łyżeczki pr. do piecz. Do nadzienia trzeba dodać jeszcze około dwóch jabłek.
Życzę udanych wypieków!
Pozdrawiam serdecznie
Polecam przepisy:
jabłecznik z czekoladową kruszonką
nalesniki drożdżowe z jabłkami
naleśniki owsiane z jabłkami
Nigdy nie potrafiłam się znaleźć w tym wszystkim - jabłecznik, szarlotka, czy może paj...? Ważne, że z jabłkami :)
OdpowiedzUsuńAle smakowicie, ostatnio mam ogromną ochotę na szarlotkę ;)
OdpowiedzUsuńświetnie opisane i bez problemów według przepisu można zrobić. Ostatnio mieszam jabłka z gruszkami dla uzyskania odmiennego smaku. Może ktoś spróbuje :)
OdpowiedzUsuńDobry pomysł z tymi gruszkai bedziemy róbować .Pozdrawiam:)
UsuńDziękuje za przepis:)Teraz mój mąż który jest smkoszem jabłecznika może rozkoszowac się do woli.Szacunek dla Pani:)
OdpowiedzUsuńCzy próbowała Pani zetrzeć na górze ciasto na tarce?
OdpowiedzUsuń