Tak przygotowane buraki polecam także do przepysznych sałatek jarzynowych. Pychota!!!
Składniki na zalewę do buraków na około 6-7 słoików a 500 ml
około 2 litry wody
4-5 liści laurowych
1 łyżeczka z brzuszkiem soli
40 ml octu jabłkowego
około 2 łyżek cukru -4 łyżki
6-7 ziaren ziela angielskiego
łyżeczka lub suszone oregano,
ciut bazylii i chili lub czarnego pieprzu
Przygotowanie
LINK do przygotowania na filmie
Umyte buraki gotuję w wodzie lub na parze, mniej więcej 20-30 minut, ale lepiej nie trzymać się podanego czasu i sprawdzić widelcem. Powinien wchodzić w warzywo z lekkim oporem. Buraki nie mogą być zbyt miękkie.
Odcedzam buraki. Wystudzone obieram ze skórek i kroję w kostkę, ale można zetrzeć na tarce. Wówczas wystarczy tylko je po starciu przyprawić bez dodawania wody i podgrzać.
Wkładam kostki warzywa do pełna do wyparzonych słoików, zostawiając centymetr wolnej przestrzeni do dekla.
Do gotującej się wody dodaję sól, cukier, ocet i pozostałe składniki. Gotuję około 2 minut. Cukier dodaje smak, utrwala kolor i konserwuje. Podobne właściwości konserwujące ma oregano, dzięki któremu nie tylko wszystko jest o wiele smaczniejsze, ale i zdrowsze.
Zalewam gorącą zalewą buraki w słoikach, tak, żeby wszystkie były pod wodą. Zakręcam dokładnie. Odwracam słoik do góry spodem, by sprawdzić czy zakrętki na gwincie dobrze trzymają i nic nie wycieka.
Wkładam słoiki do nagrzanego piekarnika-temperatura 140-145 stopni na około 35 minut na termoobiegu.
Można tradycyjnie pasteryzować w garnku, zalewając słoiki do 3/4 wysokości słoika i od momentu delikatnego zagotowania, w takiej tzw. szumiącej wodzie, bez bulgotania, podgrzewać około 15 minut.
Piekarnik uchylam po tym czasie i zostawiam słoiki do wystudzenia. Po wystudzeniu znowu odwracam słoiki do góry spodem- jeśli nic nie wycieka, przenoszę w ciemne i chłodne miejsce.
Życzę kochani bogatej spiżarni!
Pozdrawiam Weronika
Ja też mimo iż są dostępne cały rok, wolę się na zimę przygotować, świetna propozycja ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję i w pełni podzielam to stanowisko. Pozdrawiam
Usuńw 2013 roku przedstawiając przepis z aronii , wspomniała pani o winie z wytłoków i winogrona czy można prosić o przepis , czy wytłoki z sokownika też mogą być
UsuńWitam. Nie znam sokownika, ale to nie ma znaczenia, bo chyba podobny zdrowy odpad, jak z sokowirówki. Ładujemy to do czystego balonu plus sok z owoców, przynajmniej 1/3 objętości balona, żeby winko było jakieś. Do doskonałych win nie dodaje się wody ani cukru-w tym przypadku w polskich realiach, uzupełniamy letnią wodą do 3/4 wysokosci balonu. Na 1 litr wody liczymy około 200 g cukru, który wcześniej rozpuszczam w mniejszej ilości wody. Proszę zerknąć na przepis na 15 litrów: http://oddychajwogrodzie.blogspot.com/2015/09/przepis-na-domowe-wino-dla-amatorow.html
UsuńDziękuję za szybką odpowiedz, życzliwość i dzielenie się wiedzą kulinarną
UsuńO, buraczki to my lubimy :)
OdpowiedzUsuńPolecam tez przepis na zupę: http://kuchniatosztuka.blogspot.com/2016/07/pyszna-zupa-z-burakow-ze-soika-prosty.html
UsuńJa zawsze robię takie tarte w occie jako dodatek do obiadu. Ale ten Twój pomysł mi się bardzo podoba i chyba spróbuję.
OdpowiedzUsuńTe z niewielką ilościa octu tez robię z papryką-pychota a te tutaj świetne do sałatki na przykład piętrowej czy do zupy.
UsuńPodpowiedz: właśnie robię te buraczki, mam przystawkę do maszynki elektrycznej do krojenia w kostkę. Świetna sprawa, gotowane buraczki pokroiłam w 5 sekund ;-)
OdpowiedzUsuńwarto czytać takie blogi świat od razu staję sie piekniejszy !
OdpowiedzUsuń