czwartek, 21 listopada 2013

Jak zrobić masę krówkową o smaku czekolady


W. Domogród

Nie zawsze pod ręką, najczęściej kajmak - typowa krówka a ja dawniej i teraz, bardzo lubię, smak czekoladowego toffi. O cenie i jakości tych wyrobów można dyskutować, ale po co, kiedy w kilka minut, możemy zrobić samodzielnie, świetną masę do ciast, ciasteczek lub na przykład do lodów.

Składniki:pełna szklanka drobnego cukru
3/4 szklanki skondensowanego mleka, ale nie z puszki
1/3 tabliczki gorzkiej czekolady (około 30 gram) 
kilka łyżek mocnego alkoholu (opcjonalnie)
1/6 szklanki zimnej wody

Przygotowanie


1. Ustawiamy rondel na ogniu. Wlewamy wodę. Sypiemy centralnie cukier 
i czekamy cierpliwie. Można zamieszać, ale po to leje się wodę, żeby na brzegach cukier za szybko się nie przypalał. Zaraz, jak cukier zacznie się robić bursztynowy, zmniejszamy płomień do minimum i wlewamy mleko. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia składników. Na tym etapie mamy już masę kajmakową, czy korówkową, czy toffi klasyczne, jak kto woli. Jeśli chcemy krówkę czekoladową, musimy nieco masę ostudzić, do takiego stopnia, by dało się w niej rozpuścić czekoladę. Jeśli dodacie czekoladę i okaże się, ze masa się waży, bo najprawdopodobniej była zbyt gorąca, dodajemy z jedną łyżkę mleka i mieszamy. Masa powinna się sklarować. Drugi sposób na uzyskanie jednolitej konsystencji, w razie jakiś grudek to po prostu przelanie toffi przez sitko. Do zimnej masy dodałam odrobinę alkoholu - to świetny naturalny konserwant i wyzwalacz smaku, ale jeśli łakocie robimy dla dzieci, można zrezygnować z ognistego dodatku. Czekoladowe toffi wlewam do słoika, trzymam w lodówce, by w najbliższym czasie zużyć do ciast lub ciasteczek. 5 komentarzy:

  1. Uwielbiam kajmak ! Ale czekoladowego nie jadłam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś były pyszne cukierki z czekoladowym toffi. Nigdy nie zapomnę ich smaku. Krówka, czy kajmak, sam w sobie, jak dla mnie, strasznie słodki, przez co mdły

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie ma nic słodszego i smaczniejszego jak dobra masa krówkowa

    OdpowiedzUsuń

Czekam na Twoje opinie i cenne rady. Jeśli zostawisz tutaj swój ślad, łatwiej mi będzie trafić do Ciebie.

Google+ Followers

Popularne przepisy

Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...