czwartek, 7 czerwca 2012

Truskawka - kopalnia witamin


Historia truskawki


Truskawka pojawiła się w Europie w XVIII wieku, powstając przypadkowo z dwóch odmian poziomki: wirginijskiej z Ameryki północnej  i chiliskiej z Ameryki południowej, na wskutek krzyżowego zapylenia. W tamtych czasach było to niezwykłym wydarzeniem, gdyż nikt wcześniej nie opisywał tak dorodnego owocu, jak w 1712 r. francuski botanik Duchesne. Dwie rosnące obok siebie, kochliwe poziomki zrobiły mu wielką niespodziankę, dając początek truskawce, która do dziś robi wielką karierę i chwała jej za to.  Naówczas,  tylko elity (francuski dwór królewski) zachwycały  się jej smakiem a dziś jest powszechnym przysmakiem lata, dostarczającym mnóstwo składników odżywczych i możliwości kulinarnych. Łacińska nazwa truskawki jest taka sama, jak poziomki: fragaria ananasa (poziomka ananasowatruskawka wielkoowocowa, przeważnie określana truskawką). Składniki odżywcze truskawek

Mgr inż. Zofia Chełmińska w Zasadach żywienia i dietetyki stosowanej, wydanej w Warszawie w 1987r., podaje dla truskawki następujące zawartości ( dla 100 gram):
Cal (kalorie)    jedyne 35
Białko                 0,7 g
Tłuszcz               0,5 g
Błonnik               1,7 g
Wapń                25 mg
Fosfor               24 mg
Żelazo                 0,7 mg
Karoten             33 µg
Witamina B1       0,027 mg
Witamina B2       0,062 mg
Witamina PP       0,27 mg
Witamina C       63,4 mg
Oprócz wyżej wymienionych substancji, truskawka jest bogata w magnez, mangan i potas oraz cenne fitosterole, obniżające cholesterol. Witaminy z grupy B  i witamina PP oraz C to gwarancja świeżego umysłu, zdrowego serca, pięknej skóry i włosów, dobrego humoru a w połączeniu z czekoladą, daje pełny relaks i odprężenie. Można ją pałaszować do woli, gdyż kilogram tego owocu to tylko 350 kalorii a przy tym korzyść dla organizmu niezwykle cenna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Czekam na Twoje opinie i cenne rady. Jeśli zostawisz tutaj swój ślad, łatwiej mi będzie trafić do Ciebie.

Google+ Followers

Popularne przepisy

Odszukaj.com - przepisy kulinarne
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...